gtag('config', 'UA-130501671-1');

Niektorí ľudia veria, že pred vesmírom nebolo nič. No mýlia sa. Bola Temnota. A tá prežila… V Universe sa objavuje temná rasa, staršia než samotný vesmír, na čele s pomstychtivým Malekithom. Thor, jediný boh spomedzi Avengers, musí zachrániť Zem a všetkých Deväť svetov a vydáva sa na cestu, na konci ktorej ho čaká nepriateľ, a tomu sa nevyrovnajú ani Odin s Asgardom. Znova sa stretáva s Jane Foster a musí sa rozhodnúť koho a čo obetovať…

 

thor2_bd_2D3D_cz_3d

Začiatkom marca vychádza na DVD a Blu ray nosičoch kinohit jesene 2013 „Thor: Temný svet.“ Thor, mocný Pomstiteľa záchraňuje Zem a všetkých Deväť svetov pred temným nepriateľom, ktorý je starší než samotný vesmír. V pokračovaní filmov „Thor“ a „Avengers: Pomstitelia“ tentokrát bojuje Thor za obnovu poriadku v celom vesmíre, ktorý sa snaží uvrhnúť späť do temnoty staroveký národ na čele s pomstychtivým Malekithom. Thor podstupuje riskantnú cestu na konci ktorej ho čaká stretnutie tvárou v tvár s nepriateľom, ktorému sa nevyrovná ani Ódin s Asgardom. Zároveň sa opätovne stretáva s Jane Foster a prichádza k rozhodnutiu, že obetuje všetko, čo má, aby zachránil nás všetkých.

TM-07607_R

Ako to všetko začalo…

V roku 1962, dnes už legendárne duo Stan Lee a Jack Kirby predstavilo čitateľom komiksov Marvel „Mocného Thora“ – nórskeho Boha oháňajúceho sa kladivom, čím započalo novú epochu dobrodružno-akčných komiksov. Napriek seversky znejúcim menám zasadili svoje príbehy do konfliktných situácií, s ktorými sa bežne stretávame od začiatku existencie ľudstva. Vidíme syna, ktorý sa netrpezlivo snaží dokázať otcovi svoju cenu. Rezonuje tu bratská nenávisť a tiež žena, ktorá pomáha mužovi vidieť svet inými očami.

Po celosvetovom úspechu „Thora“ sa tvorcovia rozhodli opäť načrieť do bohatého sveta severskej mytológie a komiksov, aby v nich našli námet pre film „Thor: Temný svet“. Snímka vnáša diváka do epického dobrodružstva veľkolepých rozmerov. Zobrazuje sled univerzálnych a známych motívov. Stavia proti sebe povinnosť, oddanosť rodine a osobnú ašpiráciu a lásku. Predostiera nám pohľad na národ v konflikte s nepriateľom, ktorý mal byť dávno porazený. Ten sa však vracia na scénu a teraz ohrozuje samotnú existenciu vesmíru.

TM-12912_R

Producent filmu „Thor: Temný svet“ a riaditeľ štúdií Marvel Studios Kevin Feig konštatuje, že spisovatelia Stan Lee a Jack Kirby sa podujali na inšpiratívny krok. Ten vidí v skúmaní škandinávskej mytológie a následnom rozhodnutí stvoriť super hrdinu na motívy postavy boha. Hovorí: „Veľa ľudí pozná detaily z gréckej a rímskej mytológie. Tá severská je pre nich hádankou. Keď budete čítať tieto príbehy pochopíte, že aj napriek tejto neznámej, sú tým najlepším zo sveta Marvelovských komiksov. Zobrazuje totiž bytosti veľmi ľudské, aj napriek tomu, že dokážu privolať búrku, hromy a blesky. Majú rodinné problémy. Bratia Thor a Loki spolu súperia. Je to dráma, ktorej účastníci sú rovnako omylní, ako každý z nás, alebo ktorýkoľvek hrdina Marvelu.”

Pri tvorbe filmu „Thor: Temný svet” si tvorcovia dali veľmi záležať na tom, aby sa držali komixovej predlohy. Vzdali tým rešpekt milovníkom komiksových príbehov o Thorovi a zároveň dúfali, že novou snímkou oslovia nielen týchto fanúšikov, ale aj skalný fanklub Marvelovských komiksov ako taký.

TM-14199_R

V hlavných úlohách…

Do úlohy Thora, Boha hromu, bol opätovne obsadený austrálsky herec Chris Hemsworth. Svoju úlohu prijal s nadšením: „Rád hrám túto postavu. Je pre mňa výzvou, pretože zakaždým musím nájsť nové spôsoby stvárnenia Thorovho vývoja a posunu vpred. Musím si dať pozor, aby bol výrazný počas celého deja. Aby sa nestalo to, že sa prejaví len na konci filmu a zrazu zachráni celý svet len tak. Musí byť stále aktívny. V príbehu je evidentný vnútorný konflikt, s ktorým Thor zápasí. Hľadá si svoje miesto. Snaží sa prísť na to, či má ostať s Jane na Zemi, alebo patrí do Asgardu. Uvedomuje si ťarchu povinností a temnú stránku, ktorá s vládnutím súvisí. Byť kráľom predstavuje možné bremeno.“

V úlohe ezoterickej postavy Jane Foster opäť uvidíme Natalie Portman. S nadšením hovorí: „Je to zábava vrátiť na scénu a opäť stvárniť nie tak bežnú postavu vedkyne – ženy v takomto filme. A dokonca po boku super hrdinu!“

TM-16024_R

Anthonyho Hopkinsa opäť uvidíme v úlohe boha Ódina, kráľa Asgardu. Herec prijal túto úlohu s veľkým potešením. „Už prvý film som si užíval. Hrať po boku Chrisa, Toma, krásnej Natalie a Kat bolo pre mňa veľmi príjemné. Sú to fantastickí ľudia. Spolupracovať s nimi je úžasné. Sú spontánni, jemní a veľmi uvoľnení.“ Zároveň priznáva, že sa veľmi nevyzná Marvelovskom svete a tiež v severskej mytológii. „Hral som Ódina ľudsky, nechal som si narásť bradu, pokúšal som sa pôsobiť majestátne a hlavne byť tak reálny, ako to len šlo.“

Film sa natáčal v období od októbra do decembra 2012 v Shepperton Studios v Anglicku. Kľúčovými lokalitami boli Greenwich, Wembley, Katedrála svätého Pavla, londýnske časti Borough Market a Hayes, lesy Bourne v Surrey, Stonehenge vo Wiltshire a Island.