gtag('config', 'UA-130501671-1');

Internet je pre Slovákov neoddeliteľnou súčasťou života, také sú zistenia prieskumu „Internet v každodennom živote“ spoločnosti Google. Až tri štvrtiny slovenských používateľov internetu sa k nemu pripája pravidelne. 61% respondentov priznalo, že sa pripája na internet každý deň, pričom takmer polovica z nás si už život bez internetu ani nedokáže predstaviť.

Slováci najradšej chodia na internet doma (98%) na počítači (97%). Na internete najčastejšie vyhľadávame informácie (87%), komunikujeme s priateľmi a rodinou (79%), využívame internetbanking (73%), čítame správy (68%) a pozeráme videá na YouTube (62%). „Gúglenie“ ľudí (pozn. vyhľadávanie konkrétneho mena vo vyhľadávači Google) je už bežným prvkom v rámci sociálnych vzťahov – pre používateľov internetu je zaujímavé vyhľadávanie informácií online o iných ľuďoch, pričom len 14% Slovákov v živote nikoho „negúglili“. Zaujímavé však je, že ľudia aj tak najviac „gúglia“ vlastné meno.

Infografika_1

 Aj keď počítače a notebooky sú stále dominantnými zariadeniami, 58% pravidelných slovenských používateľov internetu k nemu pristupuje aj cez smartfóny/mobilné telefóny  a takmer každý tretí používa tablet. Muži častejšie ako ženy vlastnia smartfón, čo môže byť aj jedným z dôvodov, prečo muži používajú internet vo väčšej miere v každodenných situáciách. Internet používame v dopravných prostriedkoch, na dovolenke, či dokonca aj počas nakupovania. Takmer polovica opýtaných Slovákov dokonca uviedla, že sú na internet pripojení neustále, aby im nič podstatné neuniklo.

 

Muži sú na internete aktívnejší

Medzi mužmi a ženami sú isté odlišnosti pokiaľ ide o využívanie internetu v každodennom živote – ženy využívajú internet častejšie na komunikáciu a zdieľanie fotografií, internet je pre ženy aj dôležitým zdrojom receptov. Na druhej strane, muži častejšie ako ženy využívajú  internet pri mnohých aktivitách a v rôznych situáciách – najviac na komunikáciu s priateľmi, používanie internet bankingu, čítanie správ, či hľadanie informácií na online mapách.

Infografika_2

Mobilný telefón sa tak stal akýmsi osobným asistentom nejedného používateľa, aj keď nie je pripojený na internet – používatelia ho využívajú na rôzne veci, ktoré predtým vyžadovali ďalšie zariadenia (ako napríklad hodinky, budík, fotoaparát a pod.). Aj napriek narastajúcemu počtu funkcií na smartfóne je na Slovensku komunikácia stále prvoradá, nasleduje ju prístup k informáciám a zábava. A keďže muži využívajú rôzne mobilné zariadenia (čo znamená aj jednoduchší prístup na internet) častejšie ako ženy, je tak pre nich internet užitočnejší pri vyhľadávaní informácií a zábave.

 

Ranná kávička s internetom je pre nás samozrejmosťou

Pripojiť sa na internet je pre Slovákov neodmysliteľný ranný rituál. Svojim smartfónom sa necháva zobudiť veľká väčšina z nás (85%) a neodkladáme ho ani po prebudení. Až 25% slovenskej internetovej populácie uviedlo, že si skontroluje internet ako prvú vec po prebudení. Doručenú poštu, aktuálne správy, či počasie si ráno ešte pred príchodom do práce alebo školy pozrie celá polovica z nás. Každý šiesty Slovák s internetom aj zaspáva.

Infografika_3

Internet využívame v našich každodenných životoch častejšie ako naši susedia

Na základe výsledkov prieskumu aj z ďalších krajín môžeme povedať, že sa Slováci až tak nelíšia od svojich susedov v Českej republike čo sa týka využívania internetu. Na druhej strane, Poliaci mierne zaostávajú v každodennom využívaní internetu. V porovnaní s Českom využívame internet vo väčšej miere cez mobilné zariadenia, ako napríklad smartfóny a tablety a takisto sme častejšie pripojení na internet mimo bydliska. Zaujímavosťou je, že na Slovensku je omnoho viac ľudí starších ako 50 rokov aktívnych na internete (34%) ako v prípade českých susedov (25%).