gtag('config', 'UA-130501671-1');

V letných horúčavách zvyčajne myslíme na to ako sa schladiť, najlepšie ľadovým drinkom či návštevou jaskyne. A čo tak vyskúšať extrémny mráz vo wellness?

Kryoterapia, čiže liečba chladom, je moderná a efektívnejšia alternatíva ľadových obkladov či ponárania sa do studenej vody. Jej počiatok sa datuje do roku 1978, kedy sa v Japonsku začala používať na liečbu reumatickej artritídy. „Pri kryoterapii ľudia na približne 3 minúty vstupujú do kryokomory, ktorá je ochladzovaná tekutým dusíkom. Teplota ľudskej kože pri pobyte v kryokomore klesá na 2 až 10 ° C, avšak telesná teplota sa nemení, a teda nehrozí žiadne nebezpečenstvo“, vysvetľuje Petr Pavlacký, riaditeľ Aqualandu Moravia, kde možno kryoterapiu absolvovať.

Kryoterapia prebieha v špeciálnych boxoch, takzvaných kryokomorách. Spravidla sú zložené z 2 samostatných miestností, pričom najskôr sa vstupuje do takzvanej predkomory. „Predkomora sa vyznačuje teplotou -50 stupňov Celzia a pri terapii v nej treba vydržať asi 40 sekúnd. Bezprostredne potom vstúpite do samotnej terapeutickej komory, kde je už teplota nastavená v hodnotách od -110 až do -140 stupňov Celzia. Terapia v tejto časti komory trvá od 1 do 3 minút. Po celú dobu ste cez presklený box vo vizuálnom kontakte so špecialistom, který vás informuje o priebehu a čase, “ približuje priebeh procedúry Blanka Marková z Aqualandu Moravia.

Pobyt v extrémnom chlade pôsobí analgeticky a tvoriace sa hormóny adrenalín a kortizol účinkujú antistresovo. Bunky sa chladom zmršťujú a tuk je z nich vytlačený. Extrémny chlad v komore v ľudskom tele okamžite spustí reakciu, pri ktorej organizmus začne rýchlo produkovať veľa prospešných látok: adrenalín, kortikoidy, noradrenalín, endorfíny a u mužov i testosterón. Aby sa telesná teplota udržala, krv sa centralizuje k dôležitým orgánom a obohacuje sa o kyslík, enzýmy a živiny.

Po odchode z kryokomory sa obohatená krv rýchlo vracia späť do končatín aj k povrchu tela a dostavuje sa pocit tepla a ľahkého svrbenia. Medzi športovcami je kryoterapia veľmi populárna najmä vďaka tomu, že napomáha rýchlej regenerácii svalov, účinná je však aj pri svalovej alebo kĺbovej bolesti, pri kožných ťažkostiach, na urýchlenie hojenia pooperačných rán, ale napríklad aj pri astme. Uvoľnené endorfíny zase zlepšujú náladu, odbúravajú stres a navodzujú celkový pocit telesnej sily a duševnej pohody. Pobyt v kryokomore dokonca pomáha aj esteticky, napríklad je prospešný pri boji s celulitídou – chlad zmršťuje bunky a vytláča z nich nazhromaždený tuk. Pre dlhodobé výsledky sa však odporúča najmenej 6 až 10 návštev kryokomory v čo najkratšom intervale, najlepšie denne.

Terapiu chladom poznali už v antickom Ríme

Terapia chladom nie je žiadnou novinkou, ľuďmi bola využívaná už v dávnej histórii. Ľad a studené obklady sa prikladali na zranenie už v antickom Ríme či starom Egypte. Ľadové celotelové zábaly úspešne propagoval v 19. storočí preslávený liečiteľ Vincenz Priessnitz z Jesenicka. Napriek tomu existujú ľudia, pre ktorých sa inak všestranná kryoterapia nehodí. Sú to najmä jedinci, ktorí sú pod vplyvom alkoholu či drog, osoby trpiace klaustrofóbiou, ťažkou alergiou na chlad, extrémne vysokým alebo neliečeným krvným tlakom, ľudia s akútnym ochorením srdca alebo tí, ktorí v poslednom polroku prekonali závažnú chorobu. Hoci sa nikdy nepreukázalo, že by terapia bola nevhodná pre tehotné ženy, z dôvodu maximálnej opatrnosti a prevencie ju lekári gravidným ženám od 3. mesiaca tehotenstva neodporúčajú.