gtag('config', 'UA-130501671-1');

aktualizované 20. júna 21:33

BRATISLAVA 20. júna (WebNoviny.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová vo štvrtok navštívila Prahu. Dodržala tak tradíciu, že prvá zahraničná cesta slovenského ústavného činiteľa smeruje do Českej republiky. Jej druhá zahraničná návšteva povedie do Bruselu – sídla EÚ aj NATO.

Témami rokovania s českým prezidentom Milošom Zemanom boli aj výsledky volieb do Európskeho parlamentu, fungovanie združenia V4 ako aj prípravy zriadenia Českého domu v Bratislave.

„Pokiaľ ide o priebeh rokovaní medzi štyrmi očami aj v širších delegáciách, musím predovšetkým zdôrazniť skvelú atmosféru,“ povedal Zeman na spoločnej tlačovej konferencii vysielanej naživo českými médiami.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentka Zuzana Čaputová navštívila Českú republiku

Podľa Zemana napriek tomu, že obe strany spolu rokovali na viaceré témy, nenarazili na jedinú spornú otázku. Prezident tiež vyjadril nádej, že čoskoro spolu s Čaputovou otvoria v Bratislave Český dom. „Pozveme aj pána prezidenta Kisku a budeme ako svätá trojica,“ povedal český prezident.

Právny štát a nezávislosť súdnictva

Čaputová v súvislosti s návštevou Prahy zdôraznila, že to pre ňu nie je len vecou tradície, ale aj úprimného záujmu, keďže v Čechách má viacerých priateľov. Na prípadnú rozdielnosť názorov pri rokovaní so Zemanom podľa nej nenarazili. Diskutovali napríklad o fungovaní V4, pričom Čaputová zdôraznila, že má záujem v rámci tohto zoskupenia budovať čo najtesnejšie vzťahy.

Musia však byť zachované základné hodnoty ako právny štát a nezávislosť súdnictva. Podľa vlastných slov diskutovali aj o prípadných spoločných oslavách 30. výročia novembra 1989. Zeman v tejto súvislosti skonštatoval, že dnes sa k odkazu revolúcie hlásia aj tí, čo vtedy stáli na opačnej strane, antichartisti, alebo tí, čo vstupovali do komunistickej strany. „Krajšie bolo tú revolúciu prežiť, ako spomínať na 30. výročie,“ dodal.

Pocta Štefánikovi aj Havlovi

Zuzana Čaputová hovorila aj o tom, že české deti už nerozumejú slovenčine. So senátormi hovorila o tom, ako to zmeniť, informuje na svojom twitterovom účte ČT24. Podľa predsedu českého senátu Jaroslava Kuberu bola na schôdzke dobrá atmosféra.

Okrem toho položila Čaputová veniec k soche Milana Rastislava Štefánika na Petříne. Hlava štátu ešte položila kyticu aj na hrob prezidenta Václava Havla.

„Rada by som vyjadrila vďaku a úctu osobnostiam, ktoré sa významne zaslúžili o to, že sme dva slobodné, demokratické a úspešné štáty,“ napísala Čaputová na svojom Instagrame.

Podstatu vzťahov medzi Slovákmi a Čechmi netvoria tie formálne vzťahy, ale tie medziľudské. Povedala tiež Čaputová počas svojej návštevy Prahy. Po dni plnom politických rokovaní sa zúčastnila na koncerte Zuzana není sama doma.

Koncert pre Zuzanu

Koncert pre ňu pripravili jej priaznivci, medzi organizátorov patrí aj Ladislav Snopko. Ten jej zároveň zablahoželal k piatkovým narodeninám. Na koncerte vystupujú napríklad Dan Bárta, Katarzia, Dorota Nvotová či kapela Živé kvety. Čaputová svoj príhovor vysielala naživo na svojej facebookovej stránke.

„Napriek tomu, že už netvoríme jeden štátny celok, dokážeme si priať, dokážeme si držať palce a dokážeme si rozumieť. Vždy som vám priala a budem vám priať pri každom medzinárodnom úspechu. Držala som palce vašim hokejistom, keď naši vypadli. Dokážem rozumieť Václavskému námestiu plnom pokojných ľudí,“ povedala na úvod koncertu Čaputová, za čo si od zúčastnených vyslúžila potlesk a skandovanie jej mena „Zuzana“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Inaugurácia Zuzany Čaputovej

Práve na Václavskom námestí sa konajú protesty proti premiérovi Andrejovi Babišovi. S ním ako jediným spomedzi najvyšších ústavných činiteľov sa Čaputová vo štvrtok nestretla, dôvodom je, že Babiš je na summite v Bruseli.

Čaputová sa na koncerte prihovorila aj krajanom, poďakovala sa im za podporu v prezidentských voľbách. Povedala, že ju dojalo, keď videla fotky Slovákov cestujúcich do vlasti len preto, aby mohli odvoliť. „Naša krajina sa možno prebúdza. Máme šancu na zmenu k lepšiemu a chcem vás k tejto zmene prizvať,“ dodala na záver prezidentka.

Viac o téme: Inaugurácia Zuzany Čaputovej

Viac k témam: Praha, prezident Českej republiky, prezident Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Foto: Prvá cesta prezidentky Čaputovej viedla do Česka, rokovala so Zemanom (aktualizované) © SITA Všetky práva vyhradené.