gtag('config', 'UA-130501671-1');

23.7.2019 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 23. júla, 18:14

Odchádzajúcu britskú premiérku Theresu Mayovu nahradí bývalý minister Boris Johnson. Stane sa novým premiérom Veľkej Británie a zároveň lídrom Konzervatívnej strany. Informuje BBC.

V pondelok sa vo Veľkej Británii skončilo hlasovanie o budúcom lídrovi Konzervatívnej strany a novom britskom premiérovi.

Boris Johnson v hlasovaní členov a členiek Konzervatívnej strany zvíťazil nad jeho najväčším konkurentom, ktorým bol Jeremy Hunt. Úrad po Therese Mayovej oficiálne prevezme v stredu.

Sľubuje brexit v naplánovanom termíne

Boris Johnson uviedol, že ako premiér krajiny „vybaví brexit, zjednotí krajinu“ a porazí opozičných labouristov. Johnson sľubuje, že Británia odíde z Európskej únie v naplánovanom termíne 31. októbra, hoci by to znamenalo odchod bez dohody o usporiadaní vzťahov.

Brexit bez dohody fakticky znamená, že 1. novembra sa uvalia clá na obchod s tovarmi medzi Veľkou Britániou a zvyšnými 27 členmi EÚ, konštatuje agentúra AP. Hoci brexit bez dohody poškodí obe strany, Británia utrpí relatívne viac.

Britský export do EÚ totiž predstavuje zhruba 13 percent ročného hrubého domáceho produktu (HDP) Británie, pričom v prípade EÚ export do Británie tvorí iba 2,5 percenta HDP, dodala AP.

Príprava pomôže len okrajovo

Za situácie, keď sa ekonomický rast už spomaľuje, neriadený brexit bez dohody by mohol spôsobiť rozsiahle narušenia obchodu, prudké zníženie výmenného kurzu libry, zvýšenie inflácie a zníženie životnej úrovne,“ uviedli Arno Hantzsche a Garry Young z britského Národného inštitútu pre ekonomický a sociálny výskum.

Príprava na brexit bez dohody, ktorú Johnson pravdepodobne urýchli, však pomôže iba okrajovo. „Plánovanie pravdepodobne málo zmierni krátkodobé narušenia,“ povedal John Springford, zástupca riaditeľa Centra pre európske reformy.

Kritici Johnsona odmietajú sľub, že Veľká Británia odíde z Európskej únie (EÚ) 31. októbra. Niekoľko členov Mayovej kabinetu oznámilo, že rezignujú na svoj post predtým, ako by ich Johnson mohol odvolať pre ich nesúhlas s opustením únie bez dohody, ak sa nepodarí vyjednať s Bruselom lepšie podmienky odchodu Londýna z únie. Brusel nateraz otváranie dohody o podmienkach odchodu, ktoré vyrokovala Theresa Mayová, odmieta.

Zabezpečenie dohody o brexite

Britské podnikateľské organizácie vyzvali nového lídra Konzervatívnej strany Borisa Johnsona, aby urobil okamžité kroky na zabezpečenie dohody o odchode z Európskej únie, ktorá bude signalizovať, že krajina je otvorená podnikaniu. Šéfka Konfederácie britského priemyslu Carolyn Fairbairnová uviedla, že Johnson „nemá čas na mrhanie“ a varovala ho, aby „nepodceňoval prínosy“ dobrej dohody o brexite.

Britská obchodná komora Johnsona upozornila, aby sa vyhol „chaotickému, neriadenému brexitu„. Edwin Morgan, dočasný generálny riaditeľ Inštitútu riaditeľov, uviedol, že je nevyhnutné, aby Johnson „uznal, že mnohé firmy teraz zažívajú ťažké časy a aby bol pripravený ich podporiť„. Morgan povedal, že brexit bez dohody iba zvýši neistotu.

Generálny riaditeľ Federácie nemeckého priemyslu Joachim Lang vo vyhlásení konštatoval, že dohoda o vystúpení Británie z EÚ, ktorú britskí poslanci trikrát odmietli, znamená tak málo napätia v obchode a ostatných otázkach, ako sa len dá a nesmie sa o nej opäť rokovať.

Barnier sa teší na spoluprácu

Hlavný vyjednávač Európskej únie (EÚ) pre brexit Michel Barnier sa teší na „konštruktívnu spoluprácu“ s Borisom Johnsonom. Barnier vyhlásil, že sa snaží presadiť ratifikáciu dohody o odchode, ktorú dosiahla Theresa Mayová. Nevyjadril sa však k návrhu nového šéfa Konzervatívnej strany, ktorý tvrdí, že dohodu treba prerokovať.

Barnier povedal, že EÚ by bola ochotná prijať politický text, ktorý by bol v súlade s dohodou o brexite. Európski lídri už dlhšie trvajú na tom, že nebudú ďalej diskutovať o 585-stranovom dokumente.

Odchádzajúca premiérka už zablahoželala bývalému ministrovi zahraničných vecí k víťazstvu a uviedla, že má jej plnú podporu. „Teraz potrebujeme spolupracovať na brexite, ktorý bude dobrý pre celú Veľkú Britániu a musíme udržať Jeremyho Corbyna mimo vlády,“ odkázala Mayová na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Viac k témam: Brexit, Európska únia, Konzervatívna strana
Zdroj: Webnoviny.sk – Aktualizované: Johnson nahradí Mayovú na čele konzervatívcov a stane sa britským premiérom © SITA Všetky práva vyhradené.