gtag('config', 'UA-130501671-1');

VARŠAVA 11.apríla (WebNoviny.sk) – Vplyvný poľský senátor z vládnej strany Právo a spravodlivosť Grzegorz Bierecki vzbudil v krajine veľký rozruch svojím stredajším vyhlásením, že Poľsko by sa malo zbaviť všetkých, ktorí ho nie sú hodní.

Poľský exprezident a ikona európskeho boja proti komunizmu Lech Walesa toto vyjadrenie označil za škandalózne a bol jedným z mnohých, ktorí netajili svoje zhrozenie z Biereckého slov.

Slovník nemeckých nacistov

Viacero ľudí stredajšie vyhlásenie senátora prirovnalo k slovníku nemeckých nacistov v 30. rokoch minulého storočia.

Nezastavíme sa, až kým Poľsko nadobro nevyčistíme od ľudí, ktorí nie sú hodní toho, aby patrili k nášmu národnému spoločenstvu,“ vyhlásil Bierecki v Bialej Podlaske na východe krajiny. Jeho kontroverzné slová zazneli na ceremónii pri príležitosti deviateho výročia havárie lietadla, pri ktorej zahynul poľský exprezident Lech Kaczynski a ďalších 95 ľudí.

Sponzor provládnych médií

Bierecki sa teraz háji práve tým, že jeho slová údajne súviseli len s výročím tejto havárie a s ničím iným. Senátor, ktorý je štedrým sponzorom viacerých poľských provládnych médií, vo štvrtok vyhlásil, že chcel docieliť len to, aby tí, ktorí boli za túto tragickú udalosť zodpovední, „nemohli vykonávať verejné funkcie a nemohli byť prítomní v poľskej politike„.

Okolo havárie vládneho lietadla z roku 2010, ktoré spadlo v Rusku, sa objavilo množstvo konšpiračných teórií. Podľa niektorých stálo za haváriou Rusko, podľa iných dokonca poľská opozícia. „Alternatívne“ výklady príčin tejto havárie živia často aj niektoré poľské provládne médiá.

Viac k témam: Právo a spravodlivosť (PiS)
Zdroj: Webnoviny.sk – Poľsko by sa malo zbaviť nehodných ľudí, vyhlásil senátor z vládnej strany Právo a spravodlivosť © SITA Všetky práva vyhradené.