gtag('config', 'UA-130501671-1');

DUBROVNÍK 12. apríla (WebNoviny.sk) – Slovenská republika sa nedá vtiahnuť do obchodnej vojny s Čínou pre spoločnosť Huawei a rovnako sa nedá vtiahnuť ani do konkurenčného súboja dvoch technologických gigantov, teda USA a Číny.

Zdravé konkurenčné prostredie

Uviedol to vo štvrtok po bilaterálnom stretnutí s predsedom vlády Čínskej ľudovej republiky Li Kche-čchiangom na summite v Dubrovníku krajín CEEC (strednej a východnej Európy) a Číny premiér SR Peter Pellegrini.

„Už som deklaroval, že pokiaľ budú čínske technologické výrobky jednotlivých spoločností spĺňať všetky bezpečnostné a technické parametre, o ktorých hovoria naše predpisy a nariadenia, budeme sa správať technologicky neutrálne, budeme vytvárať zdravé konkurenčné prostredie a nebudeme nič zakazovať svetovým spoločnostiam zúčastňovať sa na výstavbe svetovej infraštruktúry,“ povedal premiér Pellegrini po stretnutí s Li Kche-čchiangom.

Summit v chorvátskom Dubrovníku

Premiér Peter Pellegrini vo štvrtok popoludní odcestoval do chorvátskeho Dubrovníka, kde sa v dňoch 11. a 12. apríla koná summit 16 krajín CEEC (krajiny strednej a východnej Európy) s Čínou.

Prvý summit iniciatívy 16 európskych krajín s Čínou, známej pod skratkou 16 + 1, sa konal vo Varšave v roku 2012. Vtedy Peking prisľúbil požičať a investovať miliardy 11 krajinám v EÚ a piatim mimoeurópskym krajinám. Investície mali byť najmä v oblastiach ako výstavba železníc, ciest, letísk, v oblasti energetiky, pôdohospodárstva či nových technológií.

Do iniciatívy 16 + 1 okrem Číny patria Bulharsko, Chorvátsko, Česko, Estónsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko a päť západobalkánskych krajín – Albánsko, Bosna a Hercegovina, Republika Severné Macedónsko, Čierna Hora a Srbsko. Doteraz sa konalo sedem spoločných summitov, a to vo Varšave, Bukurešti, Belehrade, Suzhou, Rige, Budapešti a Sofii.

Viac k témam: Huawei, premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko sa nedá vtiahnuť do obchodnej vojny s Čínou pre spoločnosť Huawei © SITA Všetky práva vyhradené.