gtag('config', 'UA-130501671-1');

PARÍŽ 13. apríla (WebNoviny.sk) – Francúzsky prezident Emmanuel Macron prijal v piatok večer v Elyzejskom paláci oboch súperov v nadchádzajúcom druhom kole prezidentských volieb na Ukrajine, ktoré sa uskutoční budúcu nedeľu.

Mali sme veľmi konštruktívnu konverzáciu. Bolo mi cťou stretnúť sa s pánom Macronom,“ uviedol po rokovaní favorit súboja o post ukrajinského prezidenta Volodymyr Zelenskyj. Jeho súper, súčasný ukrajinský prezident Petro Porošenko, volil podobné slová a novinárom povedal, že mu „bolo cťou stretnúť sa s naozajstným priateľom Ukrajiny„.

Porošenka prijala aj Merkelová

Macron sa k stretnutiam s ukrajinskými prezidentskými kandidátmi nevyjadril.

Porošenko pricestoval do Paríža z Berlína, kde ho prijala nemecká kancelárka Angela Merkelová. Tá sa po stretnutí vyhla priamej odpovedi na novinársku otázku, či jej stretnutie s Porošenkom znamená, že mu vyjadruje podporu v ukrajinských prezidentských voľbách. Nemecká kancelárka na to odvetila len toľko, že sa so súčasným ukrajinským prezidentom stretáva pravidelne.

Zelenskyj má v prieskume náskok

Merkelovej hovorca Steffen Seibert neskôr potvrdil, že stretnutie kancelárky s Porošenkovým súperom Zelenským „momentálne nie je plánované„.

Zelenskyj, ktorý doteraz nikdy nevykonával žiadnu politickú funkciu, no prezidenta Ukrajiny si už zahral v obľúbenom televíznom seriáli, získal v prvom kole volieb viac než 30 percent hlasov, zatiaľ čo Porošenko si zabezpečil vyše 16-percentnú podporu.

Podľa aktuálneho prieskumu verejnej mienky zverejneného vo štvrtok má Zelenskyj pred ruhým kolom 61-percentnú podporu voličov, zatiaľ čo za Porošenka plánuje hlasovať 24 percent opýtaných.

Viac k témam: prezidentské voľby na Ukrajine
Zdroj: Webnoviny.sk – Macron sa stretol s Porošenkom aj Zelenským, s ukrajinskými kandidátmi mal konštruktívny dialóg © SITA Všetky práva vyhradené.