gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 14. apríla (WebNoviny.sk) – Výber policajného prezidenta bol od samého začiatku dohodnutý proces, ktorý dopadol podľa očakávaní. Uvádzajú to predstavitelia opozičného hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) v reakcii na menovanie Milana Lučanského na funkciu prezidenta Policajného zboru.

Informáciu v nedeľu potvrdila ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD), ktorá Lučanského vymenuje v pondelok, 15. apríla. Lučanský pritom aj v súčasnosti zastáva post prezidenta, keď sa ho ujal dočasne v máji 2018.

Grendel ponúkal stávku

Líder OĽaNO Igor Matovič aj napriek výhradám k procesu voľby nového šéfa polície priznáva, že v prípade Lučanského ide o zlepšenie oproti bývalému prezidentovi PZ Tiborovi Gašparovi. Gábor Grendel pre zmenu pripomína stávku, ktorú Sakovej ponúkal na začiatku roka o tom, že si opäť vyberie Lučanského.

„Začiatkom roka som ponúkol verejnú stávku ministerke vnútra. Tvrdil som, že po výberovom konaní bude policajným prezidentom opäť Milan Lučanský, takže celý konkurz je zbytočný a slúži len na to, aby strana Smer-SD zabetónovala prezidenta na štyri roky. Denisa Saková stávku odmietla a dnes už vieme prečo,“ uviedol Grendel.

Podľa jeho slov si môže policajný prezident zaslúžiť svoj post aj na základe výsledkov, a nie iba politickej nominácie. Agentúre SITA poskytol stanovisko OĽaNO jeho hovorca Matúš Bystriansky.

Klasické výberové konanie

„Najprv kandidátov vybrala komisia, v ktorej absolútna väčšina ľudí je nominovaná vládnou koalíciou. Následne o nich hlasovali poslanci parlamentného výboru, v ktorom má tiež väčšinu vládna koalícia. A teraz nakoniec sa pani ministerka tvári, ako veľmi musela uvažovať, koho za policajného prezidenta vymenuje. Pripadá mi to ako klasické výberové konanie, ktoré každý deň zažívajú ľudia po celom Slovensku. Aj vtedy je poväčšine už vopred rozhodnuté, kto bude úspešným uchádzačom a ostatní ľudia sú len zneužití na vytvorenie zdania spravodlivej súťaže. Od začiatku som upozorňoval, že to takto dopadne a žiadny nezávislý výber a nezávislý policajný prezident nebude. Omnoho lepší spôsob výberu je, napríklad, zveriť túto úlohu samotným policajtom. Verím, že by si do svojho čela dokázali vybrať človeka, ktorý by bol skutočne nezávislým policajným prezidentom, požívajúcim dôveru ľudí ako aj členov policajného zboru. Na druhej strane treba čestne povedať, že prezident PZ Lučanský je o triedu lepší ako Tibor Gašpar,“ povedal Matovič.

Podľa jeho kolegu Grendela má za policajného prezidenta hovoriť jeho práca. „Od začiatku výberového konania tvrdím, že dobrý policajný prezident sa dokáže zabetónovať výsledkami svojej práce a nepotrebuje si neodvolateľnosť zabezpečiť paragrafmi. Smer sa však bojí, že po parlamentných voľbách v roku 2020 príde o moc a takýmito ťahmi sa ju pokúša zaistiť aj do budúcnosti. Časy sa však menia. Čoraz viac policajtov, prokurátorov a sudcov postupne dáva najavo, že sa na Slovensku budú vyšetrovať zločiny bez ohľadu na to, kto je pri moci,“ uzavrel Grendel.

Viac k témam: OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, prezident Policajného zboru SR
Zdroj: Webnoviny.sk – OĽaNO kritizuje výber policajného prezidenta, Matovič však priznáva zlepšenie © SITA Všetky práva vyhradené.