gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 14. apríla (WebNoviny.sk) – Len polovica Slovákov sa zaujíma o bezpečnosť svojej liečby. Ako informovala Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) SR, informácie o nežiaducich účinkoch vyplývajúce zo súbežného užívania liekov si aktívne vyhľadáva len polovica Slovákov.

Ukázal to prieskum pre projekt Lieky s rozumom, ktorým asociácia vzdeláva verejnosť o bezpečnom užívaní liekov. Slovenská lekárnická komora odhaduje, že na Slovensku je v dôsledku liekových interakcií hospitalizovaných viac ako 10 000 pacientov ročne.

Existujú desiatky tisíc interakcií

Väčšina opýtaných v prieskume uviedla, že si je vedomá možného vzájomného pôsobenia liekov. Každý siedmy však zároveň tvrdí, že si liekové interakcie nezisťuje a spolieha sa na svojho lekára či lekárnika.

„Ani lekár či lekárnik nemusia byť zárukou bezpečnej kombinácie liekov, ak nie sú v dostatočnej miere informovaní samotným pacientom. Časť zodpovednosti za liečbu preto nesie aj samotný pacient,“ uviedla prezidentka AOPP Mária Lévyová.

Podľa Slovenskej lekárnickej komory bolo doposiaľ zdokumentovaných okolo 40 tisíc liekových interakcií. Najčastejšie išlo o zvýšenie alebo zníženie účinku niektorého z liekov, pričom zníženie možno považovať dokonca za rizikovejšie, keďže sa pacientovi nedostáva potrebná liečba. Ojedinelý nie je ani výskyt nežiaducich reakcií, ktoré by pri užití len jedného z liekov nevznikli.

Asociácia upozornila, že lekár nemusí mať v zdravotnej dokumentácii uvedené všetky lieky, ktoré pacient aktuálne užíva. Týka sa to napríklad liekov predpísaných iným špecialistom či voľnopredajných, ktoré si pacient sám naordinoval.

Iba polovica informuje lekára

Prieskum ukázal, že len polovica respondentov informuje svojho lekára o liekoch, ktoré mu predpísal iný lekár. Na voľnopredajné lieky upozorní len asi každý štvrtý a na výživové doplnky dokonca každý šiesty pacient.

„Riziko liekovej interakcie stúpa s počtom užívaných liekov. Asi 17 až 20 % pacientov užíva rizikovú kombináciu, ku ktorej by nemalo dochádzať,“ vysvetlil prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.

Ako dodal, liekové interakcie môžu mať rôzny stupeň závažnosti. V niektorých prípadoch je možné použiť aj kombináciu liekov, pri ktorej dochádza k vzájomnej interakcii, avšak výlučne pod dohľadom lekára.

Aj pri kúpe či výdaji liekov v lekárni hrozí riziko liekovej interakcie. Farmaceut podľa asociácie nemá možnosť preveriť si v minulosti predpísané lieky či zakúpené voľnopredajné lieky, ktoré pacient stále užíva.

Lekárnika informujeme ešte menej

Prieskum odhalil, že lekárnika informujeme o svojej liečbe ešte v menšej miere ako lekára. Každý štvrtý ho upozorní na predpísané lieky, každý šiesty na voľnopredajné a len každý desiaty na výživový doplnok, ktorý užíva.

AOPP informovala, že kombinácie svojich liekov si môžu poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne preveriť prostredníctvom služby Moje zdravie, poistenci zdravotnej poisťovne Dôvera prostredníctvom služby Bezpečné lieky. Bezplatnú aplikáciu www.interakcieliekov.sk vytvorila na svojej stránke aj Slovenská lekárnicka komora.

Projekt Lieky s rozumom ako prvý na slovensku spája v téme liekov zástupcov lekárov, lekárnikov a zdravotných poisťovní. Jeho cieľom je naučiť pacientov rozumnej spotrebe a bezpečnému užívaniu liekov.

Viac k témam: AOPP Asociácia na ochranu práv pacientov SR, lieky, prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk – Užívanie rôznych liekov súčasne môže byť nebezpečné, no zaujíma len polovicu Slovákov © SITA Všetky práva vyhradené.