gtag('config', 'UA-130501671-1');

KÁHIRA 14. apríla (WebNoviny.sk) – Zástupcovia sudánskych demonštrantov, ktorí dlhé mesiace masovo protestovali proti – medzičasom už zvrhnutému – prezidentovi Umarovi al-Bašírovi, trvajú na tom, že moc v krajine musí prejsť na dočasnú civilnú vládu.

Ako sa uvádza v spoločnom vyhlásení organizácií a politických strán, ktoré stoja za demonštráciami, vojenská rada, ktorá krajinu v súčasnosti ovláda, musí „okamžite a bezpodmienečne“ odovzdať moc civilnej vláde.

Tá by mala byť podľa demonštrantov pri moci štyri roky. Masové demonštrácie budú podľa ich organizátorov pokračovať až dovtedy, kým tieto podmienky nebudú splnené.

Vojenská vláda má trvať dva roky

Moc v krajine prebrala vo štvrtok vojenská rada, ktorá zvrhla dovtedajšieho prezidenta al-Bašíra. Len deň na to odstúpil z čela vojenskej rady minister obrany Avád Ibn Úf, ktorý čelil mohutnej kritike najmä v súvislosti so svojou úlohou počas genocídy v Dárfúre. Úf v piatok oznámil, že vedenie vojenskej rady prenecháva generálovi Abdelovi-Fattahovi Burhanovi.

Svetové agentúry na to reagovali s tým, že sudánski demonštranti, ktorí boli od začiatku proti tomu, aby krajinu viedol Úf, by mohli byť s nomináciou Burhana o niečo spokojnejší.

Ide totiž o predstaviteľa sýrskej armády, ktorý sa nebál prísť medzi demonštrantov, počúvať ich názory a pokojne im odpovedať, za čo si u časti z nich vyslúžil rešpekt. To, že nominácia Burhana do čela vojenskej rady demošntrantov uspokojí, sa však nepotvrdilo.

Úf v piatok stále trval na tom, že vojenská rada bude vládnuť v Sudáne najbližšie dva roky, a až potom sa pod jej dohľadom uskutočnia slobodné voľby.

Al-Bašír čelí obvineniam

Vojenská rada už vo štvrtok vyhlásila v krajine súbor výnimočných opatrení vrátane zákazu nočného vychádzania, to však demonštranti odmietli rešpektovať.

Al-Bašír, ktorý bol v Sudáne pri moci tri desaťročia, čelí na Medzinárodnom trestnom súde (ICC) v holandskom Haagu obvineniam z vojnových zločinov, zločinov proti ľudskosti a genocídy za jeho smrteľné ťaženie proti povstalcom v západosudánskej provincii Darfúr. Milície podporované al-Bašírom zabili približne 300-tisíc ľudí a svoje domovy muselo opustiť 2,7 milióna obyvateľov.

Viac k témam: armáda, demonštrácia
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Demonštranti v Sudáne pokračujú v protestoch proti armáde a žiadajú civilnú vládu © SITA Všetky práva vyhradené.