gtag('config', 'UA-130501671-1');

BELEHRAD 14. apríla (WebNoviny.sk) – V Rusku v nedeľu zomrela vo veku 76 rokov Mirjana Markovičová, vdova po bývalom juhoslovanskom a srbskom prezidentovi Slobodanovi Miloševičovi.

Do Ruska ušla v roku 2003, nejaký čas po tom, ako Miloševiča v Srbsku zvrhli a vydali Medzinárodnému tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY).

Ruské médiá príčinu Markovičovej úmrtia neuvádzajú, podľa tých srbských však zomrela v nemocnici na zápal pľúc. Markovičová bola považovaná za veľmi vplyvnú osobu v pozadí juhoslovanskej a srbskej politiky, ktorá mala silný vplyv na svojho manžela.

Existujú aj podozrenia, že stála aj za viacerými politickými vraždami. Srbsko žiadalo Moskvu v roku 2005 o jej vydanie, Rusko však odmietlo a uviedlo, že Markovičovej udelilo politický azyl.

Miloševič prišiel o moc v roku 2000 po desaťročí poznačenom vojnami a politickou izoláciou Srbska. Zomrel v roku 2006 počas procesu, v ktorom sa pred medzinárodným tribunálom v Haagu zodpovedal z obvinení z genocídy.

Viac k témam: úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrela vdova po bývalom juhoslovanskom a srbskom prezidentovi Miloševičovi © SITA Všetky práva vyhradené.