gtag('config', 'UA-130501671-1');

PREŠOV 15. apríla (WebNoviny.sk) – Okresný súd v Prešove na svojom pondelkovom pojednávaní uznal bývalú riaditeľku Základnej školy na Sibírskej ulici v Prešove Natáliu T. za vinnú z vydierania. Podľa obžaloby sa ho dopustila tým, že počas takmer troch rokov nútila štyri učiteľky odovzdávať jej časť z ich mzdy.

Súd jej vymeral trest na štyri roky nepodmienečne so zaradením do ústavu s minimálnym stupňom stráženia. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný.

Musím sa s klientkou poradiť o ďalšom postupe v konaní, ale predpokladám, že sa odvoláme na krajský súd a uvidíme čo bude ďalej,“ uviedol po vynesení rozsudku advokát riaditeľky Martin Legáth. Prokurátorka si na vyjadrenie ponechala zákonnú 15-dňovú lehotu. Exriaditeľka sa na pojednávaní zo zdravotných dôvodov nezúčastnila.

Využila podriadenosť učiteliek

Za vydieranie exriaditeľke hrozila trestná sadzba štyri až desať rokov odňatia slobody. Súd jej napokon vymeral trest na spodnej hranici sadzby. Odôvodnil to tým, že doteraz nebola súdne trestaná.

Na druhej strane však skonštatoval, že vinu nepriznala, ani svoj čin neoľutovala. Vykonala ho pritom závažnejším spôsobom konania, dlhší čas, pričom využila podriadenosť učiteliek a spôsobila väčšiu škodu.

Ako sa uvádza v obžalobe, riaditeľka školy Natália T. od júna 2012 do marca 2015 nútila pod hrozbou straty zamestnania učiteľky k tomu, aby jej odovzdávali zhruba polovicu osobného ohodnotenia, časť koncoročných odmien a časť odmien za účasť praktikantov na vyučovaní a krúžkovú činnosť.

Učiteľka takto obrala o 8 070 eur. Jednotlivo malo ísť o sumy vo výške 3 450, 1 870, 1 450 eur a 1 300 eur od štyroch rôznych učiteliek. Tieto financie si poškodené uplatňovali v procese ako náhradu škody, ktorú im súd priznal.

Svoju vinu odmietla

Exriaditeľka na úvod procesu svoju vinu odmietla, využila však svoje právo a nevypovedala. Počas policajného vypočúvania uviedla, že platby, ktoré od učiteliek dostávala na osobný účet, boli splátky pôžičiek, ktoré im predtým poskytla. Peniaze na ne vraj dostala od svojej mamy. To učiteľky na pojednávaní odmietli.

Pred koncom procesu sa za bývalú riaditeľku snažil zobrať spoločenskú záruku chrámový zbor. Súd však prijatie takejto spoločenskej záruky odmietol, keďže zbor začala obžalovaná navštevovať iba krátko pred koncom procesu, čo podľa sudcu na prijatie záruky nestačí.

S rozsudkom som spokojná, aj keď som naňho musela čakať päť rokov a bolo to vskutku zdĺhavé. Teším sa z toho aj preto, že to možno bude podnetom pre ďalších ľudí, ktorí pracujú v školstve a že uvidia, že niekedy sa oplatí bojovať za pravdu,“ vyjadrila sa k rozsudku jedna z poškodených učiteliek Danka Oľhová.

Ja som veľmi spokojná s rozsudkom. Ide o veľký precedens aj pre ostatných učiteľov. Nie je to ojedinelá záležitosť a je to taký varovný prst pre ostatných riaditeľov, ale aj veľké povzbudenie pre učiteľskú obec,“ dodala predsedníčka školských odborov v Prešovskom kraji Darina Nagyová.

Viac k témam: riaditeľka, vydieranie
Zdroj: Webnoviny.sk – Bývalá riaditeľka školy údajne vydierala učiteľky a obrala ich o tisíce eur, svoju vinu odmietla © SITA Všetky práva vyhradené.