gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 15. apríla (WebNoviny.sk) – Rast cien na slovenskom trhu je v súčasnosti spôsobený výhodnými podmienkami pre kúpu nehnuteľností.

Ako uviedla analytička Poštovej banky Jana Glasová, sú medzi nimi klesajúca nezamestnanosť, rastúce mzdy a nízke úrokové sadzby z úverových produktov.

Sprísnenie podmienok pri poskytovaní úverov podľa nej postupne pribrzďuje dopyt po nehnuteľnostiach, ten ale bude zrejme aj v nasledujúcich štvrťrokoch pomerne silný.

Nižšia ponuka na trhu

Okrem toho bude ceny nehnuteľností tlačiť nahor aj nižšia ponuka na realitnom trhu, predovšetkým bytov. „Predpokladáme ale, že aj počas tohto roka sa bude dynamika rastu cien nehnuteľností zmierňovať vzhľadom na prísnejšie podmienky pri poskytovaní úverov,“ konštatovala.

Ceny nehnuteľností vlani zdraželi v porovnaní s rokom 2017 v priemere o 5,2 %. Meter štvorcový nehnuteľnosti sa predával za priemernú cenu 1 431 eur. Napriek tomu ale bolo tempo rastu cien na realitnom trhu vlani pomalšie ako v roku 2017 (6,3 %).

K najvýraznejšiemu cenovému rastu došlo podľa Glasovej v poslednom kvartáli vlaňajška, kedy nehnuteľnosti medziročne zdraželi o 7,6 % a dosiahli až 1 463 eur za meter štvorcový. Pod to sa do istej miery podpísal aj bázický efekt, keďže v závere roka 2017 rast cien nehnuteľností výraznejšie spomalil. Údaje pochádzajú zo štatistík Národnej banky Slovenska (NBS).

Trojizbové byty najlacnejšie

Ceny bytov dosiahli v priemere za rok 2018 úroveň 1 729 eur, čo je rast oproti priemeru roku 2017 o 7,9 %. V poslednom kvartáli vlaňajška boli ceny bytov najvyššie, a to až na úrovni 1 787 eur za meter štvorcový. Najviac za štvorcový meter sme vlani zaplatili práve pri bytoch s menšou rozlohou, a to jednoizbových (1 956 eur) a dvojizbových (1 828 eur).

Najlacnejšie boli trojizbové byty, kde meter štvorcový v priemere za uplynulý rok stál 1 625 eur. V porovnaní s rokom 2017 vlani najvýraznejšie zdraželi štvorizbové byty, a to až o viac než desatinu. Za nimi nasledovali jednoizbové s rastom ceny o približne 9 %. Naopak, veľkometrážne päť a viacizbové byty si pripísali najmiernejší rast o necelých 5 %.

Zvýšili sa aj ceny domov, ale tie išli vlani nahor iba polovičným tempom v porovnaní s bytmi. Medziročne Slováci za meter štvorcový domu zaplatili o 3,8 %, resp. o 42 eur viac ako v roku 2017. Podľa Glasovej je zvyčajne ešte dôležitejšia ako veľkosť bytu jeho geografická poloha. „Je to často to najdôležitejšie kritérium, podľa ktorého si vyberáme svoj vysnívaný byt či dom,“ uviedla.

Bratislava je najdrahšia

Najdrahšie nehnuteľnosti sú v Bratislave a jej okolí, kde sa cena nachádza až na úrovni 1 973 eur za meter štvorcový, teda je dvoj až trojnásobne vyššia ako v ostatných regiónoch. „Najlacnejšie nehnuteľnosti nájdeme v nitrianskom regióne, a to len za 748 eur za meter štvorcový. Nasleduje Banskobystrický, Trenčiansky a Prešovský kraj,“ dodala.

Medziročne sú nehnuteľnosti drahšie vo všetkých krajoch. V porovnaní s rokom 2017 zdraželi vlani najviac byty a domy v Trnavskom kraji, a to až o 124 eur za meter štvorcový, teda zhruba o 13 %. Nasledoval nitriansky región s cenovým rastom o 85 eur za meter štvorcový, teda o takmer 13 %.

Napriek citeľnému rastu cien sú podľa analytičky nehnuteľnosti stále v priemere o 5,3 % lacnejšie v porovnaní s ich historickým maximom z roku 2008. „Znamená to, že meter štvorcový nehnuteľnosti je lacnejší o 80 eur oproti roku 2008,“ vysvetlila. Aj tu ale podľa nej veľa závisí od typu nehnuteľnosti.

Ceny pred krízou

Zatiaľ čo ceny domov sú nižšie oproti predkrízovým úrovniam o vyše 8,5 %, tak byty už ceny z roku 2008 prekročili, a to o takmer desatinu. Drahšie ako pred 10 rokmi sú pritom všetky typy bytov.

„Najvýraznejší ‚náskok‘ majú veľké byty, keďže štvorizbové byty sú drahšie o vyše 16 % a päťizbové o takmer 15 % ako v roku 2008. To znamená, že za tieto byty si priplácame až viac než 200 eur za meter štvorcový,“ uviedla Jana Glasová.

Dvojizbové a trojizbové byty sú o 10 až 12 % drahšie ako v predkrízovom roku 2008 a najmiernejší rast zaznamenali jednoizbové. Tie sú síce tiež drahšie ako v roku 2008, ale o zhruba 8 %.

Priemerné ceny nehnuteľností sú aktuálne nižšie ako ich predkrízové maximá vo väčšine regiónov. Najvýraznejšie, až o 17 %, zaostávajú ceny v Prešovskom kraji a následne v Banskobystrickom kraji (o 9 %).

Naopak, predkrízové úrovne najviac prekročili nehnuteľnosti v Trnave a okolí, ktoré sú aktuálne drahšie o vyše 5 %. Viac ako pred 10 rokmi zaplatia za byt aj obyvatelia v nitrianskom regióne, ale len o 0,5 %. Ceny v Bratislave a okolí sú na rovnakých úrovniach ako boli pred 10 rokmi.

Viac k témam: ceny bytov, Národná banka Slovenska (NBS), nehnuteľnosti, reality
Zdroj: Webnoviny.sk – Ceny nehnuteľností na Slovensku rastú, analytička vysvetlila dôvody © SITA Všetky práva vyhradené.