gtag('config', 'UA-130501671-1');

TOKIO 15. apríla (WebNoviny.sk) – Prevádzkovateľ poškodenej japonskej jadrovej elektrárne Fukušima I začal odstraňovať palivo z chladiaceho bazéna jedného z troch reaktorov, ktoré sa roztavili počas katastrofy v roku 2011.

Tento krok predstavuje dôležitý medzník v dlhoročnom procese dekontaminácie elektrárne. Spoločnosť TEPCO v pondelok oznámila, že jej zamestnanci začali presúvať prvý z 566 použitých a nepoužitých palivových článkov. Ich premiestnenie je nevyhnutné pre prípad, že by nastalo ďalšie zemetrasenie.

V marci 2011 zasiahlo východojaponské pobrežie ostrova Honšu ničivé zemetrasenie. Masívne otrasy a následné vlny cunami vyradili z funkcie chladiace systémy troch zo šiestich reaktorov a spôsobili únik veľkého množstva radiácie do prostredia.

Išlo o najhoršiu jadrovú katastrofu od výbuchu elektrárne v Černobyle v roku 1986. Japonská vláda sa teraz pokúša rozsiahlymi čistiacimi operáciami odstrániť dôsledky havárie. Je však zrejmé, že niektoré najviac postihnuté oblasti ostanú neobývané ďalšie desaťročia.

Viac k témam: Fukušima, jadrová elektráreň
Zdroj: Webnoviny.sk – Vo Fukušime pokračujú v procese dekontaminácie, odstraňujú palivo z chladiaceho bazéna reaktora © SITA Všetky práva vyhradené.