gtag('config', 'UA-130501671-1');

BANSKÁ BYSTRICA 16. apríla (WebNoviny.sk) – Dva hrady regiónu Novohrad spoja rozvojové zámery aj spoločný zľavový program. Fiľakovský hrad a Hrad Šomoška sú významnými lokalitami Globálneho UNESCO Novohrad – Nógrád Geoparku.

Ako agentúru SITA informovala destinačná koordinátorka Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja Linda Ágoštonová, spolupráca má zvýšiť atraktívnosť hradov pre návštevníkov.

Sprístupnia podzemné priestory

Fiľakovský hrad a Hrad Šomoška spolu navštívi ročne až takmer 60-tisíc návštevníkov. Rozvojové investičné zámery „Sprístupnenie podzemných priestorov pod fiľakovským hradným vrchom (2. etapa)“ a “Šomoška – konzervácia veže a hradných múrov” vznikli ako výsledok spolupráce Oblastnej organizácie cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie (OOCR TNP), mesta Fiľakovo a inštitúcií prevádzkujúcich dominantné hradné lokality Hradného múzea Fiľakovo aj obce Šiatorská Bukovinka.

Finančný príspevok šesťtisíc eur je určený na riešenie odvlhčenia podzemných výstavných priestorov pod hradným vrchom, čo bolo nevyhnutné zabezpečiť aj z dôvodu komfortu návštevníkov, ktorých počet sa ročne blíži k 30-tisíc,“ objasnila dôležitosť realizácie projektu riaditeľka Hradného múzea vo Fiľakove Viktória Tittonová.

Výstupom projektu bude ventilačný systém zabezpečujúci prúdenie vzduchu po celom úseku chodieb. Hradné múzeum touto investíciou sprístupní podzemné priestory ako výstavné miesto.

V jednej z nich bude umiestnená inštalácia dokumentujúca miestne udalosti obdobia II. svetovej vojny, súčasťou ktorej je aj pamätná tabuľa pre židovské obete vojny.

Unikátny Kamenný vodopád

Zrúcanina Hradu Šomoška sa nachádza v blízkosti slovensko-maďarskej štátnej hranice. Nesie meno maďarskej obce Somoskő, nad ktorou sa vypína.

Rozvojový zámer konzervácie veže a hradných múrov je financovaný sumou 10-tisíc eur z členského príspevku Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja.

Projekt má zlepšiť technickú infraštruktúru hradnej veže, ktorá poskytuje výhľady na vrch Karanč, okolitú krajinu, pri dobrej viditeľnosti až po maďarské pohorie Mátra až Budapešť.

Hrad Šomoška je navyše lokalitou globálneho geoparku aj vďaka unikátnemu Kamennému vodopádu, ktorý vznikol pred štyrmi miliónmi rokov z bazaltovej lávy a Kamennému moru vytvorenému hranolmi z bazaltu s pôvodom v dobe ľadovej.

Prvý zľavový program

Spoločným produktom pre letnú turistickú sezónu je historicky prvý zľavový program obidvoch hradov – Hradu Šomoška a Hradu Fiľakovo. Tento program má prispieť k vzájomnému odporúčaniu návštev lokalít, ako aj k predĺženiu pobytu v destinácii.

Pri návšteve Hradu Šomoška dostanú návštevníci bezplatný vstup do Vlastivedného múzea vo Fiľakove. Rovnako návštevníci z Vlastivedného múzea vo Fiľakove majú zľavu zo vstupného na Hrade Šomoška.

Je veľmi dôležité, že turizmus rozvíjame aj na juhu nášho kraja. Novohrad a jeho zaujímavosti dodnes veľa turistov ešte neobjavilo, čo je škoda. Verím, že aj tento zaujímavý zľavový program a spolupráca hradov Šomoška a Fiľakovo k tomu výrazne prispejú. Náš strategický cieľ je zvýšiť počet prenocovaní turistov v kraji z 1,7 milióna na 2,5 milióna ročne do roku 2022,“ dodal predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter.

Viac k témam: BBSK Banskobystrický samosprávny kraj, hrad Fiľakovo, Hrad Šomoška
Zdroj: Webnoviny.sk – Fiľakovský hrad sprístupní podzemné priestory, bude spolupracovať aj s hradom Šomoška © SITA Všetky práva vyhradené.