gtag('config', 'UA-130501671-1');

ATÉNY 16. apríla (WebNoviny.sk) – Grécka vláda rokuje so svojimi európskymi veriteľmi o predčasnom splatení dlhov Medzinárodnému menovému fondu (MMF).

Úroky klesli na najnižšiu úroveň

Úroky z úverov, ktoré Atény môžu získať na trhu, totiž klesli na najnižšiu úroveň od roku 2005. Hovorca gréckej vlády Dimitris Tzanakopoulos uviedol, že Atény dúfajú v skoršie splatenie „významnej časti“ dlhu voči MMF, ktorý je vo výške 9,6 mld. eur. Výnosy z 10-ročných gréckych vládnych dlhopisov v pondelok opäť klesli, a to na 3,28 %, čiže najnižšie za 14 rokov.

„Úvery od MMF sú drahé, keďže sú s úrokom 5,1 %, čiže to znamená, že môžeme znížiť náklady na obsluhu dlhu a budeme mať väčší fiškálny priestor, aby sme pomohli zraniteľným skupinám v spoločnosti,“ povedal hovorca gréckej vlády pre rozhlasovú stanicu News 24/7.

Na predčasné splatenie dlhov voči MMF by Grécko potrebovalo súhlas záchranného fondu eurozóny, ale hlavní predstavitelia tohto fondu a Európska komisia sa už k tejto myšlienke vyjadrili kladne.

Zlepší daňové príjmy

Grécky premiér Alexis Tsipras zároveň sľúbil, že ak jeho strana Syriza zvíťazí v tohtoročných parlamentných voľbách, vyhne sa záväzku zvýšiť daňové príjmy znížením nezdaniteľného základu.

Tsiprasova vláda sa zaviazala, že týmto krokom zlepší daňové príjmy o zhruba miliardu eur, pričom ho má zrealizovať na budúci rok. Tsipras však uviedol, že sa tomu môže vyhnúť, ak krajina bude naďalej dosahovať vysoké rozpočtové prebytky.

Viac k témam: MMF Medzinárodný menový fond
Zdroj: Webnoviny.sk – Grécko chce predčasne splatiť dlhy voči Medzinárodnému menovému fondu © SITA Všetky práva vyhradené.