gtag('config', 'UA-130501671-1');

MOSKVA 16. apríla (WebNoviny.sk) – Moskovský súd uznal v utorok vinným zo špionáže nórskeho občana a poslal ho na 14 rokov za mreže vo väzení s vysokým stupňom ostrahy.

Informácie o ruských ponorkách

Frodeho Berga, pohraničného inšpektora v dôchodku, zatkli v decembri 2017 v Moskve a obvinili ho zo zbierania informácií o ruských jadrových ponorkách pre nórsku tajnú službu.

Podľa prokurátorov Berga chytili s dokumentmi, ktoré dostal od zamestnanca vojenského zariadenia, ktorého sledovala ruská tajná služba. Šesťdesiattriročný Nór obvinenia poprel a jeho právnik tvrdí, že je obeťou zinscenovaného prípadu.

Požiadajú o prezidentskú milosť

Bergov právnik Ilja Novikov pre tlačovú agentúru Interfax uviedol, že on aj jeho klient „nevidia zmysel“ v odvolávaní sa voči verdiktu. Namiesto toho požiadajú o prezidentskú milosť.

O Bergovom prípade sa minulý týždeň v Petrohrade zhovárali aj ruský prezident Vladimir Putin a nórska premiérka Erna Solberg. Keď diskutovali o možnom omilostení, Putin povedal, že počká na verdikt, než zváži žiadosť obvineného.

Berg bol roky známou osobnosťou v nórsko-ruskom pohraničí, bol aktívny v kultúrnych aj humanitárnych výmenných projektoch.

Viac k témam: milosť, špionáž
Zdroj: Webnoviny.sk – Súd v Moskve odsúdil Nóra na 14 rokov vo väzení za špionáž, muž chce požiadať Putina o milosť © SITA Všetky práva vyhradené.