gtag('config', 'UA-130501671-1');

PARÍŽ 16. apríla (WebNoviny.sk) – Francúzsky prezident Emmanuel Macron prisľúbil obnoviť katedrálu Notre-Dame v Paríži, ktorú v pondelok zachvátil a ťažko poškodil požiar.

Najhoršie sa podarilo zažehnať, hoci boj sme ešte nevyhrali,“ uviedol prezident. Zároveň vyzval na medzinárodnú pomoc pri opätovnej výstavbe zničených častí pamiatky.

Ocenil aj odvahu hasičov

Prezident povedal, že v utorok sa začne finančná zbierka, ktorá má záchranu podporiť a vyzval tiež „najväčšie talenty“ sveta, aby pri obnove pomohli.

Macron zároveň ocenil „odvahu“ a „veľkú profesionalitu“ hasičov za to, že sa im podarilo zachrániť fasádu a dve hlavné veže od zničenia.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Požiar Katedrály Notre-Dame v Paríži

Pri požiari sa zrútila ikonická veža

Masívny požiar, ktorý najprv bolo vidno len v časti katedrály, sa postupne rozšíril do celého objektu. Na mieste proti nemu bojovalo podľa agentúry AP vyše 400 hasičov. Oheň napriek ich snahe zachvátil aj ikonickú vežu v strede budovy.

Veža, ktorá sa týčila do výšky 96 metrov, sa následne zrútila, podobne ako strecha katedrály. Príčina požiaru zatiaľ nie je známa, podľa médií by však mohol súvisieť s renovačnými prácami.

Viac k témam: hasiči, Notre Dame, požiar, požiar katedrály Notre Dame
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Macron prisľúbil obnoviť katedrálu Notre-Dame v Paríži, ktorú zničil mohutný požiar © SITA Všetky práva vyhradené.