gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 17. apríla (WebNoviny.sk) – Kauza okolo prevodu vlastníctva bratislavského Pečnianskeho lesa sa v stredu na Okresnom súde Bratislava II neposunula. Súd totiž na začiatku pojednávania dostal nové návrhy procesných strán.

Organizácia Servisné centrum EKOFÓRA žiada o pripustenie do konania ako jedna zo strán, žalovaná strana, konkrétne združenie Človek a strom, zase súdu predložilo vyjadrenie k dokazovaniu.

Celú vec naťahujú

Sudkyňa následne skritizovala procesné strany, že predkladaním dokumentov na začiatku pojednávania celú vec naťahujú, keďže najskôr si musí tieto veci naštudovať. „Nie som vzhľadom na toto pripravená na pojednávanie,“ povedala s tým, že podľa nej ide o obštrukcie. Pojednávanie je tak odročené na 13. júna.

V tejto kauze súd prejednáva žalobu na určenie neplatnosti právneho úkonu. Tým je prevod teritória Pečnianskeho lesa na združenie Človek a strom.

Súd pôvodne v novembri 2015 potvrdil platnosť zmluvy o výmene pozemkov pod Pečnianskym lesom za pozemky v Šiatorskej Bukovinke, okres Lučenec, medzi štátnym podnikom Lesy SR a občianskym združením Človek a strom. Krajský súd v Bratislave mu však prípad v minulom roku vrátil naspäť.

Ministerstvo výmenu odobrilo

Združenie Človek a strom o zámenu 24 hektárov lesa požiadalo v roku 2008 s cieľom vytvoriť na mieste relaxačnú zónu. Niekdajšie vedenie ministerstva pôdohospodárstva výmenu odobrilo, avšak ďalšie vedenie rezortu pod vedením Zsolta Simona súhlas odvolalo.

Lesy SR tiež v rámci žaloby o určenie neplatnosti právneho úkonu argumentujú, že keďže je hodnota pozemkov lesa neúmerne vyššia ako hodnota pozemkov ponúknutých na výmenu, došlo k porušeniu zákona o lesoch. Výmenu pozemkov pôvodne odmietol zapísať aj lučenecký kataster, súdy však jeho rozhodnutie zrušili.

Pečniansky les je súčasťou územia európskeho významu Bratislavské luhy. Proti zámene pozemkov v minulosti protestovali ochranári a viaceré občianske združenia.

Viac k témam: Pečniansky les, súd
Zdroj: Webnoviny.sk – Kauza Pečnianskeho lesa sa neposunula, sudkyňa skritizovala obe strany sporu © SITA Všetky práva vyhradené.