gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 17. apríla (WebNoviny.sk) – Koaličná strana Most-Híd nebude hlasovať za prelomenie veta prezidenta Andreja Kisku k novele zákona o štátnych symboloch. Na stredajšej tlačovej besede to uviedol podpredseda strany Most-Híd a minister životného prostredia SR László Sólymos.

Do zákona dajú novú vetu

Ako ho doplnil minister spravodlivosti SR Gábor Gál, na májovú schôdzu parlamentu pripravia ďalšiu novelu zákona, aby sa ňou vyriešilo hranie alebo spievanie hymny iného štátu na verejných podujatiach, ak na podujatí nie je prítomná oficiálna delegácia daného štátu. Do zákona dajú novú vetu.

„Predchádzajúcou vetou nie je dotknuté právo fyzických a právnických osôb hrať alebo spievať štátnu hymnu iného štátu,“ uviedol Gál a dodal, že navrhnú, aby sa zo zákona odstránila pokuta, ktorá by mohla byť udelená okresným úradom za nedodržanie alebo zlý výklad zákona.

Štátny znak na dresoch

Parlament 27. marca schválili návrh Slovenskej národnej strany na zvýšenie ochrany štátnych symbolov ako jedného zo základných pilierov štátnosti, ktorý vychádza priamo z Ústavy Slovenskej republiky. Cieľom novely zákona o štátnych symboloch SR je tiež ochrana tradícií, ktoré súvisia s používaním štátnych symbolov, a aj ochrana štátnych symbolov pred ich znevažovaním v elektronickej komunikácii a v digitálnej podobe.

Poslanci SNS novelou reagujú na logo, ktoré na dresoch začali používať hokejoví reprezentanti. Novelou sa zavádza povinnosť športovej reprezentácie Slovenskej republiky na významných súťažiach a pri príprave na túto súťaž reprezentovať Slovenskú republiku umiestnením štátneho znaku na športovom odeve. Novela taktiež zakazuje hranie alebo spievanie hymny iného štátu na verejných podujatiach, ak na podujatí nie je prítomná oficiálna delegácia daného štátu.

Prezident Andrej Kiska vetoval novelu zákona a vrátil ju Národnej rade SR na opätovné prerokovanie ako celok. „Sme rozčarovaní, že nám pán prezident nepomohol a vrátil novelu zákona ako celok. Keď toto celé vypuklo, nevyhovárali sme sa a neukazovali na iných, ale povedali prepáčte, my zákon zmeníme. Výklad zákona je nejednoznačný, potrebujeme mať právnu istotu,“ povedal predseda poslaneckého klubu Most-Híd Tibor Bastrnák.

Viac k témam: minister spravodlivosti SR, minister životného prostredia SR, Most-Híd, Národná rada SR, prezident Slovenskej republiky, Ústava SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Most-Híd nezahlasuje za štátne znaky na dresoch a zákaz hymien, v novele o symboloch chce zmeny © SITA Všetky práva vyhradené.