gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 17. apríla (WebNoviny.sk) – Nemocnice združené v Asociácii nemocníc Slovensko (ANS) môžu do konca apríla vypovedať zmluvy Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP).

Peniaze na pokrytie sociálneho balíčka

Ako uviedol na tlačovej besede prezident ANS Marián Petko, chýbajú im prostriedky na pokrytie sociálneho balíčka a rekreačných poukazov. „Je zjavné, že systém je nevyhnutné urýchlene dofinancovať,“ povedal Petko.

„My nechceme, aby sa tento problém dotkol pacienta,“ zdôraznil Petko. Ten za to podľa neho nemôže a nechcú ho brať ako rukojemníka. Preto problém riešia s ministerstvom zdravotníctva a ministerstvom financií.

V prípade, že by boli vypovedané zmluvy, po určitom čase by tieto nemocnice v nezmluvnom vzťahu poskytovali neodkladnú zdravotnú a akútnu zdravotnú starostlivosť a tú plánovanú by neposkytovali.

Pri zmluvách so zdravotnou poisťovňou Dôvera mali členovia ANS rozdielne názory. Niektorí súhlasia s dodatkami zmlúv a tvrdia, že im to pokryje sociálny balíček. Iné nemocnice deklarovali, že to ich výdavky nepokryje. Niektoré nemocnice združené v ANS uviedli, že nepodpíšu dodatky zmlúv, ale k výpovediam sa nevyjadrovali.

Zdravotné poisťovne vykázali stratu

Poisťovňa Union predložila ponuku, ktorá je pre nemocnice v ANS výhodná, a preto podpíšu dodatky, keďže budú pokrývať zvýšenie platov, dovolenkový balíček aj sociálny balíček.

ANS ďalej informovala, že za prvý kvartál tohto roku vykázali dve zdravotné poisťovne stratu. Podľa údajov asociácie VšZP má dlh za prvý kvartál vo výške 18 mil. eur a Dôvera viac ako 5 mil. eur.

Podľa odhadu asociácie je potrebné, aby prišlo do systému 150 mil. eur, v opačnom prípade ponuky od zdravotných poisťovní, ktoré dostali členovia ANS, nevykrývajú sociálny balíček a dovolenky.

To je pre tieto nemocnice neprijateľné, a preto nesúhlasia, hlavne v prípade VšZP, s podpísaním dodatkov tak, ako sú navrhované. Nemocnice združené v ANS potrebujú na pokrytie sociálneho balíčka a rekreačných poukazov 17 mil. eur.

Podnet na ústavný súd

Ako uviedol viceprezident ANS Igor Pramuk, bolo prisľúbené, že peniaze na sociálne a rekreačné poukazy budú kryté. „Nerozumiem, prečo vlastne musíme k takýmto krokom pristupovať,“ informoval.

V prípade, že sa problém nevyrieši, bude ANS musieť poukázať na to, že základné legislatívne nároky, na ktoré nedostali krytie, budú musieť odmietnuť.

„A odmietnuť to môžeme jedine tak, že dáme podnet na ústavný súd. A je veľká pravdepodobnosť, že potom tieto sociálne balíčky a rekreačné poukazy sa stanú niečím, čo nám nikto nemôže prikázať,“ informoval viceprezident ANS.

Viac k témam: ANS Asociácia nemocníc Slovenska, VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa
Zdroj: Webnoviny.sk – Nemocnice zvažujú vypovedanie zmlúv Všeobecnej zdravotnej poisťovni, žiadajú viac financií © SITA Všetky práva vyhradené.