gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 17. apríla (WebNoviny.sk) – Európsky parlament (EP) v stredu schválil dohodu s ministrami členských štátov Európskej únie o posilnení Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže (Frontex), ktorá by mala zaistiť lepšiu ochranu vonkajších hraníc EÚ.

Dohoda by mala odstrániť existujúce nedostatky v činnosti agentúry a lepšie ju pripraviť na aktuálne výzvy v oblasti bezpečnosti a migrácie. Za dohodu v stredu hlasovalo 403, proti nej 162 poslancov EP a 44 sa ich zdržalo hlasovania.

Vytvoria samostatnú rezervu

Stály desaťtisícový zbor pohraničnej a pobrežnej stráže EÚ by mal podporiť vnútroštátne orgány pri vykonávaní úloh v oblasti kontroly hraníc a návratovej politiky, ako aj v boji proti cezhraničnej kriminalite.

Počet operačných pracovníkov nového Frontexu by sa mal do roku 2021 zvýšiť na päťtisíc, stály desaťtisícový zbor by mal byť plne funkčný do roku 2027. Nariadenie počíta aj s vytvorením samostatnej rezervy, ktorá by mala byť nasadzovaná v núdzových situáciách.

Silnejšia spolupráca za hranicami

Posilnený Frontex bude pomáhať členským štátom pri identifikácií občanov tretích krajín, ktorí sa na území EÚ nachádzajú neoprávnene, ako aj pri získavaní cestovných dokladov pre tieto osoby za účelom ich návratu do vlasti.

Posilniť by sa mala tiež spolupráca s krajinami za hranicami únie odstránením súčasného obmedzenia, ktoré Frontexu umožňovalo uzatvárať dohody iba s krajinami v bezprostrednom susedstve EÚ.

Informácie agentúre SITA poskytla tlačová atašé Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Soňa Mellak.

Viac k témam: Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž Frontex, Európsky parlament (EP), migranti
Zdroj: Webnoviny.sk – Pohraničná stráž Únie sa rozrastie, europarlament schválil posilnenie Frontexu © SITA Všetky práva vyhradené.