gtag('config', 'UA-130501671-1');

aktualizované 17. apríla 12:13

BRATISLAVA 17. apríla (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska v stredu vymenoval troch nových ústavných sudcov – sú nimi Ivan Fiačan, Peter Molnár a Ľuboš Szigeti. Predsedom Ústavného súdu SR sa stal Ivan Fiačan, podpredsedom je Ľuboš Szigeti.

Dôveryhodné inštitúcie

Poslanci parlamentu v tajnej voľbe zvolili ôsmich kandidátov, Ivana Fiačana, Petra Molnára, Rastislava Kaššáka, Ľuboša Szigetiho, Danielu Švecovú a Michala Trubana, Miloša Maďara a Pavla Malicha.

Prezident Kiska si mal vybrať štyri mená, ale nakoniec sa rozhodol iba pre tri. Ďalšia voľba bude v máji. Povinnosťou poslancov je podľa prezidenta zvoliť ďalších desiatich uchádzačov.

Prezident v príhovore zdôraznil, že noví sudcovia svoju funkciu preberajú v čase, keď je ústavný súd ťažko skúšaný. „Zároveň je to čas, keď spoločnosť volá po zmene, keď si pýta dôveryhodné inštitúcie. Čaká vás preto náročná a dôležitá práca. Ústavný súd je totiž poslednou súdnou inštitúciou, na ktorú sa môžu ľudia obrátiť. Nesmiete preto zabúdať na sľub, ktorý ste dnes zložili. Dbajte na Vašu nezávislosť a nestrannosť. Buďte vzormi pre právnickú obec a širokú verejnosť,“ vyzval novozvolených sudcov Kiska.

Polovičná kapacita

Prezident zároveň pripomenul fakt, že po príchode nových sudcov bude ústavný súd fungovať len s polovičnou kapacitou. „Pri tejto príležitosti chcem povedať, že dnes som mal a chcel menovať deväť sudcov z 18 kandidátov. Žiaľ, parlament si včas ani po opakovanej voľbe nesplnil svoju povinnosť a nezvolil 18 kandidátov,“ upozorňuje prezident.

Ústavný súd má oddnes sedem členov, vďaka čomu môže zasadnúť plénum, má predsedu aj podpredsedu. „Situácia je však naďalej vážna, keďže plénum bude tesne uznášaniaschopné. Vládna koalícia má všetko, čo potrebuje, aby zabezpečila riadne fungovanie ústavného súdu, má väčšinu v parlamente, ktorú pravidelne dokazuje a má dostatok uchádzačov. Očakávam preto, že v májovej voľbe si konečne splní svoju ústavnú povinnosť a zvolí desať kandidátov na sudcov,“ dodáva prezident.

Formálne sfunkčnenie ústavného súdu

Združenie VIA IURIS konštatuje, že prezident doteraz nebol nikdy postavený do situácie, že by bol Ústavný súd SR nefunkčný taký dlhý čas a zároveň parlament v takejto situácii opakovane nezvolil potrebný počet kandidátov.

„Javí sa to tak, že prezident sa rozhodol aspoň formálne sfunkčniť plénum ústavného súdu, aby malo aspoň sedem sudcov a je teraz znovu na parlamente, aby zvolil zostávajúci počet kandidátov,“ uvádza združenie.

Ako dodáva, keďže takáto situácia sa doteraz nevyskytla a ústava s takouto situáciou výslovne nepočíta, záväzne posúdiť postup prezidenta je oprávnený iba samotný ústavný súd.

Viac o téme: Voľba ústavných sudcov

Viac k témam: prezident Slovenskej republiky, Ústavný súd SR, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk – Predsedom Ústavného súdu SR sa stal Ivan Fiačan, prezident Kiska vymenoval aj podpredsedu © SITA Všetky práva vyhradené.