gtag('config', 'UA-130501671-1');

NITRA 17. apríla (WebNoviny.sk) – Významné budovy a domácnosti po celom svete sa v stredu pri príležitosti Svetového dňa hemofílie rozsvietia na červeno. Symbolizovať tak budú životodarnú krv, ktorá pre ľudí s vrodenými krvácavými ochoreniami spôsobuje vážne zdravotné problémy.

Svetový deň hemofílie na 17. apríla vyhlásila Svetová hemofilická organizácia (WHF). K jej iniciatíve takto podporovať hemofilikov sa pripája aj Slovenské hemofilické združenie (SHZ), ktoré aj v tomto roku rozšíri myšlienku červených svetiel o ďalšie monumenty na Slovensku. Agentúru SITA o tom informoval Jaroslav Janovec zo Slovenského hemofilického združenia.

Vysvietené budú aj Niagarské vodopády

Tento deň si každoročne pripomína 134 krajín od Španielska až po Sudán, Čínu, Českú republiku, USA, Uzbekistan, Kanadu, Kamerun. Je venovaný ľuďom s vrodenými krvácavými ochoreniami, ale aj ich príbuzným priateľom, lekárom a známym.

Vysvietené budú na červeno napríklad Niagarské vodopády zo strany USA, ale aj Kanady, CN Tower v Toronte, The Langevin Bridge v Calgary, Emirates Spinnaker Tower v Portsmouth vo Veľkej Británii a mnohé ďalšie.

Na Slovensku budú červenou vysvietené múzeá, divadlá či mestské úrady v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Nitre, Martine a ďalších mestách. Pripojiť sa k iniciatíve WFH a SHZ môžu aj jednotliví občania Slovenskej republiky, a to rozsvietením akéhokoľvek červeného svetla či sviečky na znak podpory pacientov s nevyliečiteľným vrodeným krvácavým ochorením,“ ozrejmil Janovec v tlačovej správe.

Uctenie si pamiatky Franka Schnabela

Svetový deň hemofílie na 17. apríla vyhlásila Svetová hemofilická organizácia na počesť zakladateľa WHF Franka Schnabela, ktorý sa narodil v ten istý deň. Cieľom iniciatívy je nielen uctenie si jeho pamiatky, ale predovšetkým má pripomínať a rozširovať jeho osobnú misiu s cieľom zlepšiť globálnu starostlivosť o ľudí s hemofíliou.

Slovenské hemofilické združenie je riadnym členom WFH a aktívne sa zapája do jej činnosti už 29 rokov. Snahou Slovenského hemofilického združenia, lekárov a iných medicínskych pracovníkov je, aby život týchto osôb nebol len plným bolesti a utrpenia, približuje tlačová správa.

Vrodená genetická porucha

Hemofília je vrodená krvácavá choroba. Je to genetická porucha, ktorá spôsobuje nedostatočnú tvorbu bielkoviny krvnej plazmy, a tým aj nedostatočnú zrážanlivosť krvi a zastavenie krvácania po poranení.

Nedostatok koagulačného faktora, ktorý je potrebný na zrážanie krvi, vedie k nadmerným prejavom krvácavosti, a to nielen po minimálnych úrazoch, poraneniach, pri trhaní zubov, po operáciách.

Ochorenie je zákerné v tom, že krvácanie sa nikdy nedá predvídať a dokonca sa mu nedá ani predísť. Na Slovensku žije približne 600 hemofilikov, z toho približne 140 detí.

V Nitre vysvietia aj Divadlo Andreja Bagara

Divadlo Andreja Bagara aj Chrenovský most v Nitre budú v stredu svietiť načerveno. „Červená farba je symbolom životodarnej krvi, ktorá pre ľudí s vrodenými krvácavými ochoreniami spôsobuje vážne zdravotné problémy,“ uviedol podpredseda Slovenského hemofilického združenia Martin Sedmina.

Divadlo Andreja Bagara v Nitre má nové osvetlenie od roku 2017. „Úsporné LED svietidlá umožňujú nasvietenie budovy rôznymi farbami pri minimálnych nákladoch. Po Svetovom dni hemofílie bude budova divadla osvetlená farbami slovenskej trikolóry, a to 4. mája, keď si pripomenieme tragickú smrť Milana Rastislava Štefánika,“ informoval PR manažér Divadla Andreja Bagara Pavol Ivan.

Viac k témam: Chrenovský most, Divadlo Andreja Bagara v Nitre, hemofília, Slovenské hemofilické združenie (SHZ), Svetová hemofilická organizácia (WHF), Svetový deň hemofílie
Zdroj: Webnoviny.sk – Svet sa zafarbí na červeno, Svetový deň hemofílie si pripomenie aj Slovensko © SITA Všetky práva vyhradené.