gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 18. apríla (WebNoviny.sk) – Občianske združenie Sloboda zvierat vo štvrtok odovzdalo hromadné pripomienky k vyhláškam týkajúcich sa cirkusov so zvieratami. Ak ich presadí, divožijúce zvieratá nebudú smieť na Slovensku podstupovať výcvik a verejne vystupovať v cirkusoch.

Ako agentúru SITA informovala koordinátorka kampane Silvia Čaňová, ide o pripomienky k návrhom vyhlášok z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR zverejnených v rámci medzirezortného pripomienkového konania.

Jednou vyhláškou sa ustanovujú podrobnosti o použití zvieraťa na účely verejného vystúpenia alebo výcviku za účelom verejného vystúpenia a druhá je o chove nebezpečných živočíchov. Hromadné pripomienky k vyhláškam spolu podporilo 5 120 signatárov.

Zadefinovali drezúru

Vyhláška o použití zvieraťa na účely verejného vystúpenia alebo výcviku za účelom verejného vystúpenia nadväzuje na minuloročnú novelu veterinárneho zákona.

Okrem zoznamu zakázaných druhov zvierat obsahuje aj definíciu drezúry pre povolené druhy zvierat. Hromadná pripomienka Slobody zvierat navrhuje do zoznamu zakázaných zvierat zaradiť všetky divožijúce druhy zvierat, ktorých populácia stále existuje v pôvodnej forme vo voľnej prírode v krajine pôvodu.

Navrhuje tiež rozšíriť definíciu verejného vystúpenia o verejnosti prístupné jednorazové alebo opakované predvádzanie zvieraťa verejnosti, jednorazové alebo opakované vystavovanie zvieraťa verejnosti, nielen jednorazové alebo opakované činnosti so zvieraťom, pri ktorom sa predvádzajú cviky, úkony alebo iné činnosti, ktoré zviera získalo výcvikom.

Mesiace na cestách

Navrhovaná právna úprava má podľa Čaňovej zvieratá uvedené v zozname ochrániť aj od permanentnej prepravy, ich držania v nevyhovujúcich podmienkach cirkusov a ich ukazovania verejnosti vo forme zverincov pri cirkusoch a pod.

„Cirkusy sú na cestách desať mesiacov v roku a zvieratá prepravujú často v nevyhovujúcich podmienkach na dlhé vzdialenosti. Problém sú aj stiesnené a na podnety chudobné životné podmienky, ktoré neumožňujú zvieratám napĺňať fyzické, mentálne a sociálne potreby. Preto musí byť text naformulovaný tak, aby sme v maximálnej možnej miere odradili cirkusy zvieratá k nám voziť,“ vysvetlila.

Druhú vyhlášku o chove nebezpečných živočíchov žiada Sloboda zvierat rozšíriť o ďalšie divožijúce druhy: primáty, chobotnatce, nepárnokopytníky: nosorožcovité, koňovité a párnokopytníky: hrochovité, žirafovité, ťavovité, sviňovité a pekariovité.

Upozorňujú na útoky

Cieľom pripomienky je dosiahnuť vyššiu ochranu divožijúcich zvierat aj verejnosti pred útekmi a útokmi.

Združenie upozorňuje, že v rokoch 1995 až 2017 došlo len v cirkusoch na území EÚ k 305 zaznamenaným incidentom, v ktorých participovalo 608 zvierat. Zranených bolo 83 ľudí, usmrtených bolo 11 osôb, pričom najviac napadnutí spôsobili tigre, slony, medvede, ťavy a opice.

„Divožijúce zvieratá majú vysoké nároky na uspokojovanie potrieb a pre nízky stupeň prispôsobivosti a možnú agresiu v prípade nepohody, predstavujú najväčšie nebezpečenstvo pre zdravie a bezpečnosť obyvateľstva a preto by mali byť zaradené do vyhlášky o chove nebezpečných živočíchoch.“ dodala Čaňová.

Jasné štandardy

V pripomienke tiež navrhli stanoviť osobitné požiadavky na chov týchto druhov nebezpečných živočíchov v podobe jasných merateľných štandardov. Tie by mali zabezpečiť zvieratám držaným a chovaným v zajatí podmienky, ktoré v čo najväčšej miere uspokoja vysoké a vysokodiferencované nároky divožijúcich druhov.

Zakotvenie zákazu v novele veterinárneho zákona minulý rok a príslušných vyhlášok od septembra tohto roka bude výsledkom sedem rokov trvajúcej celoslovenskej kampane Slobody zvierat, ktorej petíciu za zákaz zvierat v cirkusoch podpísalo 55-tisíc občanov Slovenska. K tomu dopomohli aj tisícky dobrovoľníkov a aktivisti zo zoskupení Cirkus nie je sranda a Nerob cirkus.

Viac k témam: cirkus, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Sloboda zvierat
Zdroj: Webnoviny.sk – Aktivisti žiadajú zakázať divožijúce zvieratá v cirkusoch aj prostredníctvom vyhlášok © SITA Všetky práva vyhradené.