gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 18. apríla (WebNoviny.sk) – Pestovatelia špeciálnych poľnohospodárskych plodín sa listom obrátili na ministra práce sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera, v ktorom ho žiadajú o pomoc.

Hlavným problémom pestovateľov je totiž nedostatok sezónnych pracovníkov. Preto navrhujú opatrenia, ktoré by zlepšili konkurencieschopnosť ovocinárov, zeleninárov a vinohradníkov, ako aj ostatných pestovateľov.

„Požičiavanie“ zamestnancov

Požadujú napríklad zrušenie alebo zmiernenie obmedzenia zamestnávať viac ako 30 % štátnych príslušníkov tretích krajín v období zberu ovocia a zeleniny, urýchlené zavedenie možnosti zasielania informačných kariet elektronicky a určenie príslušnosti úradu práce podľa sídla spoločnosti. Informovala o tom vo štvrtok hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

Pestovatelia požadujú aj umožnenie požičiavania zamestnancov medzi jednotlivými farmármi bez zbytočnej byrokracie, či možnosť rozšírenia povolenia sezónnej práce na osem mesiacov.

Zároveň žiadajú aj upravenie nočnej práce v poľnohospodárstve vo vybraných mesiacoch od 22:00 do 5:00, zrušenie zodpovednosti poľnohospodárov za konanie agentúr dočasného zamestnávania a zníženie odvodového zaťaženia sezónnych pracovníkov.

Fatálne následky

„Nežiadame nič viac ako to, čo už funguje aj v iných krajinách Európskej únie. Ak sú náklady zamestnávateľa za zamestnanca osem eur na hodinu na Slovensku aj v Belgicku, ale v Belgicku ostane zamestnancovi v čistom sedem eur a u nás len niečo vyše štyri eurá, nedokážeme byť konkurencieschopní,“ zdôraznil predseda Ovocinárskej únie SR, ktorá je členom SPPK, Marián Varga.

Zberové plochy ovocných sadov i zeleniny na ornej pôde každým rokom ubúdajú. Nedostatok približne 500 sezónnych pracovníkov v blízkej budúcnosti podľa SPPK ohrozuje vyše 5 000 stálych pracovných miest a bude mať za následok výrazné zníženie produkcie ovocia a zeleniny. Ak sa s týmto stavom nezačne urýchlene niečo robiť, môže to priniesť fatálne dôsledky, tvrdí SPPK.

„Pre nedostatok pracovnej sily sme vlani mohli zo 70-tisíc ton obrať a následne spracovať len 50-tisíc ton ovocia. Až 20-tisíc ton ovocia zhnilo pod stromami v sadoch a na poliach. Zároveň nám neostávalo nič iné ako v priebehu jesene a zimy zlikvidovať 270 hektárov rodivých sadov,“ dodal Varga.

Viac k témam: minister práce sociálnych vecí a rodiny SR, Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR, Ovocinárska únia Slovenska, SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora
Zdroj: Webnoviny.sk – Bude v obchodoch menej slovenskej zeleniny a ovocia? Pestovatelia hlásia problémy a píšu Richterovi © SITA Všetky práva vyhradené.