gtag('config', 'UA-130501671-1');

PARÍŽ 18. apríla (WebNoviny.sk) – Vo Francúzsku si vo štvrtok uctia parížskych hasičov, ktorí zabránili úplnému zničeniu katedrály Notre Dame a zachránili jej najväčšie cennosti pred šíriacimi sa plameňmi.

Čítanie z románu Chrám Matky Božej v Paríži

V Elyzejskom paláci ich najprv privíta francúzsky prezident Emmanuel Macron, aby im vyjadril „slová vďaky„, uviedla jeho kancelária.

Na stretnutí v prezidentskom paláci sa zúčastnia aj dôležití vládni ministri. Neskôr sa v parížskej radnici uskutoční ceremónia na počesť hasičov, ktorej súčasťou bude husľový koncert a čítanie z románu Chrám Matky Božej v Paríži od spisovateľa Victora Huga.

O záchranu katedrály bojovali stovky hasičov

O záchranu chrámu z 12. storočia bojovalo v pondelok večer deväť hodín viac než 400 hasičov. Zrútila sa strecha aj stredná špicatá veža katedrály, podarilo sa však zachrániť ikonické zvonové veže, okenné ružice, slávny organ a hodnotné umelecké diela. Hasiči a duchovní navyše rýchlo evakuovali ľudí vo vnútri, a preto nik neutrpel zranenia.

Vyšetrovatelia sa domnievajú, že požiar vypukol náhodne a momentálne vypočúvajú cirkevných zamestnancov i robotníkov, ktorí v katedrále pred požiarom vykonávali renovačné práce. Doteraz vypočuli približne 40 ľudí, vypočúvanie bude pokračovať aj vo štvrtok.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Požiar katedrály Notre-Dame v Paríži

Viac k témam: hasiči, Notre Dame, požiar katedrály Notre Dame
Zdroj: Webnoviny.sk – Francúzsko si uctí hasičov, ktorí zabránili úplnému zničeniu katedrály Notre Dame © SITA Všetky práva vyhradené.