gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 18. apríla (WebNoviny.sk) – Hlavným nedostatkom plánovanej premeny nemocníc je, že nedefinuje maximálne čakacie lehoty a dofinancovanie šiestich regionálnych a štyroch národných nemocníc. Uviedol to tieňový minister zdravotníctva hnutia OĽaNO Marek Krajčí v tlačovej správe.

„Ak tieto neprejdú masívnymi renováciami s navýšením lôžok, pacientom hrozia v porovnaní so súčasným stavom len ďalšie predĺženia čakacích lehôt na mnohé plánované operácie,“ upozornil tieňový minister.

Nevyhnutný krok

Potvrdil však, že stratifikácia nemocníc je nevyhnutný krok, ktorý je potrebné podstúpiť v prospech pacienta. „Každý občan má záujem byť operovaný na čo najkvalitnejšom pracovisku. Preto musia byť náročné výkony koncentrované v desiatich slovenských nemocniciach, čo zákonite zníži dostupnosťou niektorých výkonov v regionálnych nemocniciach a niektoré všeobecné nemocnice budú musieť zaniknúť v tej forme, ako ich poznáme dnes,“ dodal Krajčí. Zároveň podotkol, že vďaka tomu bude na Slovensku viac lôžok pre následnú starostlivosť a viac lôžok pre dlhodobo chorých.

Hnutie OĽaNO tiež kritizovalo, že ani po piatich oddlženiach nie je zabezpečené aspoň vyrovnané hospodárenie strategických nemocníc. „Tie sa aj po poslednom oddlžení naďalej rekordne zadlžujú a ich ozdravné plány sú iba obyčajné zdrapy papiera,“ zhodnotil Krajčí.

Ministerstvo zdravotníctva v reakcii pre agentúru SITA uviedlo, že stratifikácia alebo projekt Zdravá zmena je prelomový. „Vyžadoval si širokú diskusiu a my sme pozorne počúvali všetky názory, aby sme koncept nastavili pre skvalitnenie systému,“ informoval rezort. Zhoršenia dostupnosti zdravotnej starostlivosti sa MZ neobáva.

Kvalitnejšia zdravotná starostlivosť

„Práve naopak. Pacientom má priniesť najmä kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť meranú cez lepšie výsledky liečby v slovenských nemocniciach,“ pripomenulo ministerstvo.

Stratifikácia nastavuje podľa ministerstva aj pravidlá pre novú minimálnu sieť nemocníc. „Dnes je minimálna sieť nastavená len na 13 všeobecných nemocníc, ktoré majú zákonom stanovenú garanciu zazmluvnenia. Stratifikácia ich počet zvyšuje na najmenej 46, a to v optimálnom rozložení po celom Slovensku,“ uviedlo ministerstvo.

„Čo sa týka hospodárenia nemocníc, ministerstvo zdravotníctva robí všetko pre to, aby sa situácia postupne zlepšovala,“ zhodnotil rezort. Sú si vedomí situácie, v ktorej sa v súvislosti s dlhmi nachádzajú jednotlivé zdravotnícke zariadenia a od roku 2016 robia systémové kroky, aby sa hospodárska situácia v zdravotníckych zariadeniach postupne zlepšovala, nemocnice lepšie hospodárili, pacienti dostávali kvalitnú zdravotnú starostlivosť a zdravotníci robili v adekvátnych podmienkach.

Viac k témam: Ministerstvo zdravotníctva SR, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, stratifikácia nemocníc
Zdroj: Webnoviny.sk – Pacienti môžu na operácie čakať dlhšie, stratifikácia nemocníc nerieši podľa OĽaNO financovanie © SITA Všetky práva vyhradené.