gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 18. apríla (WebNoviny.sk) – K najrizikovejším dňom v roku, čo sa týka alkoholu za volantom, patria veľkonočné sviatky.

Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová, ľudia cestujú na výlety s priateľmi a za rodinou a veľkonočné návštevy sú spojené so zvýšenou konzumáciou alkoholu. Podľa policajných štatistík celkový počet dopravných nehôd spôsobených vodičmi posledné štyri roky kolíše okolo čísla 12 200 ročne.

Z toho podiel počtu nehôd spôsobených pod vplyvom alkoholu predstavuje približne 11 percent. „Avšak Veľká noc, teda štvordňový predĺžený víkend, je obdobie, keď sa nehodovosť pod vplyvom alkoholu ‚vymyká z normálu‘. Tých, ktorí si aj napriek alkoholu trúfajú šoférovať, je práve cez Veľkú noc až dvakrát toľko, ako v iné dni v roku. Štatistiky ukazujú, že až 23 percent nehôd je počas tohto predĺženého víkendu zavinených pod vplyvom alkoholu. Možno teda konštatovať, že oproti iným dňom v roku cez Veľkú noc má dvakrát viac vodičov vypité,“ vysvetlila Baloghová.

Alkohol zhoršuje reakčný čas vodiča

Polícia v tejto súvislosti upozorňuje, že alkohol zhoršuje reakčný čas vodiča, jeho koordináciu a motoriku.

„Znižuje ostrosť zraku, zužuje videnie a spôsobuje tak rozostrené vnímanie situácie na ceste, čím vážne ohrozuje životy ostatných účastníkov cestnej premávky. Alkohol zároveň spôsobuje stratu sebakontroly a mnoho vodičov sa vtedy domnieva, že jazdí bezpečne. Spôsobuje aj impulzívnejšie a riskantnejšie správanie, obzvlášť u mladých vodičov,“ zdôraznila Baloghová.

Problémom podľa polície býva u šoférov aj zostatkový alkohol, ktorého prítomnosť sa často podceňuje. Ako dlho koluje človeku alkohol v žilách, závisí pritom od viacerých meniacich sa faktorov.

„Na odbúranie alkoholu z troch veľkých pív potrebuje priemerný muž spravidla osem hodín. Žena, na druhej strane, potrebuje približne deväť hodín na odbúranie alkoholu len z dvoch veľkých pív. Je preto dôležité uvedomiť si tieto skutočnosti, keď sadáme za volant,“ vysvetlil vedúci oddelenia bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Ministerstva dopravy a výstavby SR Roman Török.

Preventívna akcia Deň zodpovednosti

Z tohto dôvodu polícia v spolupráci so Slovenským združením výrobcov piva a sladu a tiež ministerstvom dopravy organizuje ôsmy ročník preventívnej akcie Deň zodpovednosti.

„Minulý rok sa pôvodne jednodňová akcia rozšírila na predĺžený veľkonočný víkend a šesť letných festivalových víkendov. Viditeľná prítomnosť policajných hliadok na cestách, ale aj komunikácia cez sociálne siete, médiá a dopravné spravodajstvo, priniesli pozitívne výsledky,“ skonštatovala Baloghová.

Výsledky z minuloročnej Veľkej noci podľa nej ukázali medziročný pokles nehodovosti pod vplyvom alkoholu o 29 percent. Policajné hliadky budú preto aj tento rok vo všetkých okresoch Slovenska.

Polícia v tejto súvislosti odporúča vodičom, ktorí plánujú počas sviatkov návštevy, kde sa nevyhnú konzumácii alkoholu, aby nechali auto doma a využili MHD alebo taxík. „Ak sa predsa rozhodnete ísť na šibačku autom, choďte viacerí a dohodnite sa, kto bude šoférovať,“ uviedla Baloghová.

Viac k témam: alkohol za volantom, Polícia SR, Veľká noc
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Polícia sa zameria na alkohol za volantom, počas Veľkej noci sa nehodovosť vymyká z normálu © SITA Všetky práva vyhradené.