gtag('config', 'UA-130501671-1');

BARDEJOV/MEDZILABORCE 20. apríla (WebNoviny.sk) – Na rekonštrukciu a modernizáciu kostolov, kultúrnych domov, ale aj na pomoc pre folklórne súbory a umelecké inštitúcie v okresoch Bardejov a Medzilaborce vyčlenila vláda na svojom aprílovom výjazdovom rokovaní niekoľko desiatok tisíc eur.

Peniaze boli súčasťou schvaľovaných miliónových dotácií na rozvoj vzdelávania, kultúry, ľudských zdrojov a komunikácií v oboch okresoch.

Rekonštrukcia kultúrnych domov

Z vyčlenených prostriedkov bude zmodernizovaných viacero obecných kultúrnych domov. Obec Andrejová na tento účel získala 6 000 eur, Varadka dostane 7 000 eur a obec Lukov 10-tisíc eur.

Strechu kultúrneho domu v obci Svetlice opravia za 23-tisíc eur. Sumu 15-tisíc eur získala obec Bogliarka na rekonštrukciu vnútorných priestorov kultúrno-správnej budovy, kde zrekonštruujú sálu, chodbu aj sociálne zariadenia.

Tie zrekonštruujú aj v kultúrnom dome v Mikulášovej, ktorá na tento účel dostane 8 000 eur. Ďalších 12-tisíc eur vláda vyčlenila na obstaranie vybavenia interiéru kultúrneho strediska v obci Kľušov. Na rekonštrukciu sály kultúrneho doma obce Lenartov pôjde 8 000 eur a obec Lopúchov dostala 6 000 eur.

Zmodernizujú aj kuchyne

Obce Sveržov a Ortuťová vďaka sedemtisícovej dotácii zmodernizujú kuchyne v ich kultúrnych domoch. Rovnakú sumu získala na rekonštrukciu vstupného schodiska a prestrešenia budovy kultúrneho domu obec Nižná Voľa.

Na vykurovanie kultúrno-správnej budovy v obci Stuľany pôjde 5000 eur a na rekonštrukciu strechy v obci Richvald je určených 7 000 eur. Obec Poliakovce dostane na revitalizáciu betónovej plochy na športovo-kultúrny areál 9 000 eur a obec Beloveža získala na obstaranie pódia do amfiteátra tisíc eur.

Reštaurovanie novoobjavenej gotickej brány

Značný objem prostriedkov pôjde aj na rekonštrukciu gréckokatolíckych a pravoslávnych chrámov a katolíckych kostolov. Najviac prostriedkov vo výške 30 tisíc eur je určených na reštaurovanie novoobjavenej gotickej brány z 15. storočia v Bazilike sv. Egídia v Bardejove.

Sumu 15-tisíc eur získal Cirkevný zbor Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku v Bardejove na rekonštrukciu auditória pre prácu s mládežou vo svojich priestoroch. Na obnovu fasády a výmenu okien na kostole Lopuchov pôjde ďalších 12-tisíc eur.

Po 10-tisíc eur získajú na rovnaký účel aj gréckokatolícka farnosť Kurov a Pravoslávna cirkevná obec v Bardejove na rekonštrukciu chrámu prepodobného Serafíma Sarovského.

Ministerstvo podporí aj kultúru

Vďaka ministerstvu kultúry bude podporená aj regionálna kultúra. Zo štátnej dotácie sa na nové kroje môžu tešiť folklórne súbory (FS) Záruba z obce Ňagov s dotáciou 7000 eur, tritisíc eur získala obec Volica pre svoj FS Voľanka a detský folklórny súbor Vienok dostane 8000 eur na zhotovenie čižiem a krojov.

Folklórny súbor Čerhovčan z Bardejova získal na obstaranie materiálového vybavenia súboru 8 000 eur. Vďaka podpore 10 000 eur budú môcť zahraniční turisti už čoskoro využívať audio sprievodcu v Múzeu moderného umenia Andyho Warhola.

Finančný príspevok 13 000 eur na nové hudobné nástroje a výstavbu ateliéru v prírode pre výtvarný odbor poputuje do Základnej umeleckej školy A. Ljubimova v Medzilaborciach.

Viac k témam: dotácie, Ministerstvo kultúry SR, Vláda SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Kultúrne domy a kostoly na východe Slovenska zrekonštruujú, od Pelleginiho vlády získali dotácie © SITA Všetky práva vyhradené.