gtag('config', 'UA-130501671-1');

WASHINGTON 22. apríla (WebNoviny.sk) – Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa smeruje k tomu, že nepredĺži výnimky pre päť štátov, na základe ktorých môžu dovážať iránsku ropu napriek sankciám USA voči Teheránu.

Platnosť výnimiek vyprší 2. mája

Uviedli to americkí predstavitelia, ktorí však hovorili pod podmienkou zachovania anonymity, pretože nemajú oprávnenie informovať verejnosť.

Výnimky, ktorých platnosť vyprší 2. mája, majú Japonsko, Južná Kórea, Turecko, Čína a India. Zatiaľ nie je jasné, či niektorá z týchto piatich krajín dostane dodatočný čas na zrušenie nákupov iránskej ropy, alebo či sa na všetky budú od 3. mája vzťahovať americké sankcie, ak import ropy z Iránu hneď nezastavia.

Zvýšenie tlaku na Teherán

Cieľom zrušenia výnimiek umožňujúcich dovoz ropy z Iránu je podľa amerických predstaviteľov zvýšiť tlak na Teherán. Po tom, ako prezident Trump odstúpil od jadrovej dohody s Iránom, americká vláda najprv udelila výnimky na dovoz iránskej ropy ôsmim krajinám.

V novembri minulého roka však tri z nich, a to Taliansko, Grécko a Taiwan, import ropy z Iránu zastavili. Zvyšných päť krajín však lobuje za to, aby sa výnimky predĺžili. Americkí predstavitelia teraz tvrdia, že neočakávajú významnú redukciu ponuky ropy vzhľadom na zvýšenie ťažby v iných krajinách, vrátane samotných USA a Saudskej Arábie.

Viac k témam: americký prezident, ceny ropy, ropa, sankcie proti Iránu
Zdroj: Webnoviny.sk – Američania vraj nepredĺžia platnosť výnimiek na nákupy iránskej ropy © SITA Všetky práva vyhradené.