gtag('config', 'UA-130501671-1');

PEKING 22. apríla (WebNoviny.sk) – Peking kritizuje rozhodnutie Washingtonu oznámiť Číne a ďalším krajinám, že musia zastaviť nákupy iránskej ropy, pretože inak budú čeliť americkým sankciám.

Platnosť výnimiek vyprší začiatkom mája

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa smeruje k tomu, že nepredĺži výnimky pre päť štátov, na základe ktorých môžu dovážať iránsku ropu napriek sankciám USA voči Teheránu.

Uviedli to v nedeľu americkí predstavitelia, ktorí hovorili pod podmienkou zachovania anonymity. Výnimky, ktorých platnosť vyprší 2. mája, majú Japonsko, Južná Kórea, Turecko, Čína a India.

Číňania odmietajú jednostranné sankcie

Čína je jedným z najväčších nákupcov iránskej ropy. Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Geng Šuang v pondelok povedal, že obchodovanie Číny s Iránom je „primerané a legitímne“.

Hovorca dodal, že jeho krajina odmieta „jednostranné sankcie“. Nenaznačil však, čo by Peking mohol urobiť, ak by Washington voči Číne sankcie uplatnil.

Ceny ropy v pondelok stúpli. Cena ľahkej americkej ropy v elektronickom obchodovaní v New Yorku bola vyššie o 1,56 USD na úrovni 65,62 USD za barel a severomorská ropa Brent zdražela o 2,01 USD na 73,98 USD za barel.

(1 EUR = 1,1250 USD)

Viac k témam: americký prezident, ceny ropy, ropa, sankcie proti Iránu
Zdroj: Webnoviny.sk – Čína kritizuje plán USA nepredĺžiť platnosť výnimiek na nákupy iránskej ropy © SITA Všetky práva vyhradené.