gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 22. apríla (WebNoviny.sk) – Parlamentná opozícia pri voľbe kandidátov na ústavných sudcov nie je dohodnutá na spoločnom postupe. Vyplýva to z reakcií opozičných strán, ktoré agentúre SITA o v poradí tretej voľbe kandidátov na ústavných sudcov odpovedali.

Poslanci strany Sloboda a Solidarita (SaS) budú voliť takých kandidátov, o ktorých budú presvedčení, že spĺňajú odborné a morálne predpoklady pre výkon funkcie ústavného sudcu.

„Občania očakávajú, že vládni poslanci budú konať rovnako. Naše nedávne pokusy nás presvedčili o tom, že koaliční poslanci o dohodu s nami nestoja. Táto voľba je teda najmä v ich rukách,“ uviedla predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová.

„Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) od začiatku a priebežne konzultuje s ostatnými demokratickými opozičnými stranami vhodnosť voľby jednotlivých kandidátov na ústavných sudcov, ako aj ich počet, s cieľom nájsť čo najširšiu zhodu. Ak by vládna koalícia mala záujem podporiť aj iných ako svojich kandidátov na ústavných sudcov, už dávno by bol potrebný počet týchto kandidátov navrhnutý prezidentovi na vymenovanie,“ uviedol tieňový minister spravodlivosti OĽaNO Milan Vetrák s tým, že hnutie je naďalej otvorené rokovaniam s vládnou koalíciou.

Neschopnosť koalície riadiť štát

Hnutie OĽaNO podľa neho „nemieni preberať politickú zodpovednosť za neschopnosť koalície riadiť tento štát a zabezpečiť riadny chod Ústavného súdu SR“. Vetrák je presvedčený, že je na vládnej koalícii v parlamente, aby oslovila opozičné parlamentné strany s cieľom nájsť dohodu na potrebnom počte kandidátov.

Tretia voľba kandidátov na ústavných sudcov

O talár na Ústavnom súde SR zabojuje v tretej voľbe 25 uchádzačov. Verejné vypočúvanie Ústavnoprávnym výborom NR SR je predbežne naplánované na 2. a 3. mája tohto roka. V prvej voľbe vo februári bolo 40 kandidátov, v druhej ich bolo 30. Medzi súčasnými 25 uchádzačmi sú traja uchádzači, ktorí sa v predchádzajúcich voľbách o post kandidáta na ústavného sudcu neuchádzali. Sú to Monika Jurčová, Vieroslav Júda a Patrik Palša.

Nominovaní sú: Pavol Boroň, Katarína Čechová, Ladislav Duditš, Anton Dulak, Libor Duľa, Michal Ďuriš, Dagmar Fillová, Eva Fulcová, Boris Gerbery, Martina Jánošíková, Monika Jurčová, Vieroslav Júda, Eva Kováčechová, Štefan Kseňák, Michal Matulník, Peter Melicher, Soňa Mesiarkinová, Patrik Palša, Edita Pfundtner, Zuzana Pitoňáková, Radoslav Procházka, Peter Straka, Robert Šorl, Marek Tomašovič a Martin Vernarský.

„Predloženie dostatočného počtu kandidátov na ústavných sudcov prezidentovi je povinnosťou Národnej rady SR, a osobitne vládnej koalície, ktorá má v parlamente väčšinu, a nesie politickú zodpovednosť za súčasný stav na Ústavnom súde SR,“ dodal Vetrák.

Iba traja noví kandidáti

Spoločné rokovania opozície o podpore kandidátov na ústavných sudcov s hnutím Smer rodina neboli. Povedal to poslanec hnutia Peter Pčolinský.

Zároveň dodal, že poslanci Sme rodina budú voliť tých istých kandidátov, ako volili v predchádzajúcej voľbe. Keďže sa prihlásili iba traja noví uchádzači, ktorí doposiaľ o post ústavného sudcu záujem neprejavili, poslanci Borisa Kollára si ich vypočujú na verejnom vypočutí a podľa toho sa rozhodnú, či podporia aj niektorého z nich.7

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezident Andrej Kiska vymenoval troch ústavných sudcov

Nezaradení poslanci, ktorí vytvorili mimoparlamentnú stranu Spolu – občianska demokracia, pri každej voľbe podľa Miroslava Beblavého postupovali tak, aby parlament zvolil potrebný počet kandidátov.

„Je našou povinnosťou, aby ústavný súd normálne fungoval. Pri oboch kolách sme sa snažili aktívne dohodnúť s opozičnými stranami, pri prvej voľbe sme rokovali so stranou SaS aj OĽaNO. V druhom kole prejavilo záujem o spoločný postup iba OĽaNO. Aj teraz sme pripravení na rozhovory s inými politickými stranami, aby národná rada zvolila všetkých chýbajúcich kandidátov na ústavných sudcov,“ uviedol pre agentúru SITA Beblavý.

Viac o téme: Voľba ústavných sudcov

Viac k témam: Národná rada SR, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, SaS Sloboda a Solidarita, Sme Rodina Boris Kollár, SPOLU – občianska demokracia, Ústavný súd SR, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk – Opozícia nie je dohodnutá na spoločnom postupe pri voľbe ústavných sudcov © SITA Všetky práva vyhradené.