gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 23. apríla (WebNoviny.sk) – Slovenskí motoristi nemôžu v blízkej budúcnosti očakávať pokles cien pohonných látok na čerpacích staniciach.

Ceny benzínov rastú už desať týždňov

„Vzhľadom na aktuálny vývoj na svetových komoditných trhoch môžeme v blízkej dobe očakávať rovnaké ceny, respektíve mierny rast, keďže cena ropy sa počas minulého týždňa obchodovala nad hranicou 71 dolárov za barel a atakovala 72-dolárovú hranicu. Od začiatku tohto roka je hodnota severomorskej ropy Brent vyššia o viac ako 30 %,“ uviedla pre agentúru SITA analytička Poštovej banky Lucia Dovalová.

Podľa ostatných zverejnených údajov Štatistického úradu SR mohli slovenskí motoristi v priemere natankovať najpredávanejší 95-oktánový benzín za 1,369 eura za liter, 98-oktánový benzín za 1,576 eura za liter a motorovú naftu za 1,250 eura za liter. LPG stojí v priemere 0,585 eura za liter a CNG 1,198 eura za kilogram.

Ceny najpredávanejšieho benzínu na slovenských čerpacích staniciach rastú už desať týždňov po sebe. „Rast cien benzínov nadväzuje na vývoj cien na ropnom trhu,“ upozornila Dovalová.

Obmedzovanie ťažby ropy

Vo všeobecnosti smerom nahor v súčasnosti podľa nej tlačí ropu hlavne rozhodnutie Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) o obmedzovaní svojej produkcie. Škrty pri ťažbe sa plnia až na 155 %.

„Predovšetkým vďaka Saudskej Arábii, ktorá produkuje podstatne menej, ako bolo pôvodne dohodnuté, o približne 400-tisíc barelov denne. Okrem toho rastúcu cenu ropy má aktuálne na svedomí prepad ťažby vo Venezuele a nestabilná politická situácia v Líbyi, v dôsledku ktorej by mohlo dôjsť aj k výpadku ťažby ropy v tejto krajine,“ dodala Dovalová s tým, že opačným smerom na cenu pôsobí rastúca produkcia bridlicovej ropy v USA.

„Cenu ropy bude v blízkej dobe ovplyvňovať aj májové rozhodnutie USA o ďalšej podobe sankcií voči Iránu,“ konštatovala Dovalová.

Viac k témam: benzín, cena benzínu, nafta, OPEC Organizácia krajín vyvážajúcich ropu, ropa
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenskí motoristi zrejme zaplatia za pohonné látky viac, analytička očakáva ďalší nárast © SITA Všetky práva vyhradené.