BRATISLAVA 26. apríla (WebNoviny.sk) – Slovenský prepravca ropy, spoločnosť Transpetrol, zastavil prepravu nekvalitnej ropy ropovodom Družba.
<h2>Slovnaft ju odmietol prevziať</h2>
Ako uviedol pre agentúru SITA podpredseda predstavenstva a riaditeľ pre prevádzku a prepravu spoločnosti Transpetrol Martin Ružinský, na základe aktuálnych informácií od ukrajinskej spoločnosti Ukrtransnafta o čerpaní ropy so zmenenými kvalitatívnymi parametrami na prečerpávacej stanici Brody, spoločnosť Transpetrol požiadala svojich odberateľov o stanovisko k prevzatiu takejto ropy.

<em>„Na základe následného odmietnutia prevzatia takejto ropy spoločnosťou Slovnaft sme pristúpili s okamžitou platnosťou k technickej odstávke ropovodu medzi Slovenskom a Ukrajinou,“</em> zdôraznil Ružinský.

Zastavenie dodávok ropy bude podľa neho trvať až do vyriešenia vzniknutej situácie a prijatia adekvátnych opatrení na úpravu parametrov prepravovanej ropy.<em> „Uvedený postup je konzultovaný so všetkými zainteresovanými stranami,“</em> konštatoval Ružinský.
<h2>Bez dodávok vydržíme 90 dní</h2>
Slovensko sa tak pridalo k ďalším krajinám, ktoré odmietli odoberať nekvalitnú ropu z Ruska. Pred Slovenskom tak už urobili Poľsko, Bielorusko či Nemecko. V stredu informovali bieloruské média, že našli v rope dovážanej z Ruska zvýšený obsah chloridu.

Slovensko by malo bez dodávok ropy vydržať vyše 90 dní. Núdzové zásoby ropy u nás spravuje Agentúra pre núdzové zásoby ropy, ktorá vznikla pred šiestimi rokmi. Agentúra je záujmové združenie právnických osôb.

V rámci svojich povinností agentúra udržiava núdzové zásoby pre Slovenskú republiku minimálne v zákonom stanovenom množstve zodpovedajúcom aspoň 90 dňom priemerných denných čistých dovozov ropy a ropných výrobkov. Núdzové zásoby musia byť nepretržite pripravené na pohotové vyskladnenie za účelom riešenia núdzových stavov.

Viac k témam: ropa, ropovod, Transpetrol
Zdroj: Webnoviny.sk – Transpetrol zastavil prepravu údajne nekvalitnej ropy z Ruska cez ropovod Družba © SITA Všetky práva vyhradené.