gtag('config', 'UA-130501671-1');

MOSKVA 14. mája (WebNoviny.sk) – Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v utorok vystríhal svojho ruského rezortného kolegu Sergeja Lavrova pred tým, aby sa Rusko snažilo ovplyvňovať americké prezidentské voľby v roku 2020.

„Miešanie sa do amerických volieb je neakceptovateľné a ak sa ho Rusi dopustia, naše vzťahy budú ešte horšie, ako sú teraz,“ parafrázoval svoje vyjadrenie na rokovaní s Lavrovom americký minister pred novinármi.

Lavrov sedel vedľa neho, ale tváril sa už o poznanie menej optimisticky než pred rokovaním, keď obaja politici nešetrili slovami vzájomného uznania.

Napätá medzinárodná situácia

Stretnutie Lavrov – Pompeo v ruskom prímorskom letovisku Soči trvalo až tri hodiny a šéfovia diplomacií na ňom hovorili najmä o napätej situácii v medzinárodných vzťahoch.

Pompeo Lavrova podľa vlastných slov uistil, že USA sa neusilujú o vojnu s Iránom, a vyzval ho, aby Rusko prestalo s podporou venezuelského prezidenta Nicólasa Madura.

Podľa Washingtonu ide o nelegitímneho prezidenta, Spojené štáty, podobne ako väčšina krajín Západu a tiež Južnej Ameriky, uznávajú za prechodného prezidenta Venezuely opozičného lídra Juana Guaidóa.

Putin vo vojenskej továrni

Lavrov s Pompeom sa po spoločnom rokovaní stretnú ešte v utorok večer aj s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Ten krátko pred stretnutím s Pompeom navštívil vojenskú továreň na juhu Ruska, v ktorej sa vyrábajú niektoré z najmodernejších ruských bojových stíhačiek.

Na otázku, či sa táto návšteva uskutočnila zámerne v čase Pompeovho príchodu, Putin odpovedal, že ide o bežnú pracovnú cestu a nikomu tým „nevysiela žiadny odkaz“.

Viac k témam: rokovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Miešanie sa do amerických volieb je neakceptovateľné, varoval Kremeľ Mike Pompeo © SITA Všetky práva vyhradené.