gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 15. mája (WebNoviny.sk) – Návrh zákona o povinných škôlkach narúša slobodu rodičov pri výchove detí. Na stredajšej tlačovej konferencii to uviedla poslankyňa Národnej rady SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Veronika Remišová. Zákon podľa nej prináša množstvo absurdít.

Riešenie pre marginalizované skupiny

„Malé deti budú musieť byť preskúšané, dostanú vysvedčenia a ak neuspejú, tak prepadnú. Rodičia, ktorí nedajú svoje dieťa do škôlky, budú navyše pokutovaní 331 eurami,“ zdôrazňuje Remišová.

Túto úlohu dostala podľa nej ministerka školstva, ktorá mala špecificky riešiť situáciu marginalizovaných skupín, nie celej populácie. Návrh zákona však predkladajú poslanci vládnej koalície.

„Úlohy sa zbavila a presunula ju na poslancov vládnej koalície, ktorí idú nanútiť túto povinnosť všetkým rodičom pod hrozbou pokút. Miesto v škôlke má byť službou pre rodičov, nemá to byť povinná kontrola, byrokracia, nepríjemné zážitky pre deti. Vyzývam preto vládu SR, aby tento návrh zákona stiahla,“ dodáva Remišová.

Chýbajú miesta v škôlkach

Poslankyňa NR SR za OľaNO Anna Verešová na stredajšej tlačovej konferencii zdôraznila, že štát si nemôže dovoliť zasiahnuť do práv rodičov, aby každý povinne zapísal svoje dieťa do škôlky, bez toho, aby vypočul ich názor.

„Keby totiž načúvali rodinám, nikdy by s takýmto návrhom neprišli. Štát totiž nemá zasahovať do rodiny, ktorá je funkčná a autonómna, ale má intervenovať tam, kde rodina zlyháva, aby bolo o deti postarané,“ myslí si Verešová.

Výhrady k návrhu zákona má aj poslanec NR SR za OĽaNO Miroslav Sopko, ktorý na tlačovej konferencii poukázal na fakt, že tak dôležité zmeny sa nemôžu diať cez poslanecké návrhy.

„V takýchto oblastiach musí takýto návrh prichádzať zo strany vlády, keďže v medzirezortnom pripomienkovom konaní je dostatočný priestor na vyjadrenia všetkých zainteresovaných strán,“ objasňuje Sopko. Ďalší problém vidí v nedostatku kapacít v materských školách. Už dnes totiž podľa neho chýba viac ako 10-tisíc miest v škôlkach.

Povinná školská dochádzka sa predĺži

Návrh zákona o povinných škôlkach okrem predstaviteľov OĽaNO kritizuje aj nezaradený poslanec Národnej rady SR Richard Vašečka a predstavitelia strany Sloboda a Solidarita (SaS), podľa ktorých nie je tento zákon pripravený do praxe a obchádza štandardné postupy.

Vašečka navyše zdôrazňuje, že štát by mal radšej zabezpečiť miesto v škôlkach pre tých, ktorí o to majú záujem, teda nenanucovať povinné škôlky, ale zabezpečovať dostupné škôlky.

Návrh zákona na predĺženie povinnej školskej dochádzky o jeden rok a zavedenie povinnej predškolskej dochádzky pre všetky deti predložili poslanci vládnej koalície Eva Smolíková (SNS), Ľubomír Petrák (Smer-SD) a Péter Vörös (Most-Híd).

Touto právnou úpravou sa povinná školská dochádzka predĺži zo súčasných desať rokov na jedenásť rokov, pričom povinná školská dochádzka v materskej škole bude trvať jeden školský rok. Účinnosť novely zákona navrhujú na 1. septembra 2020. O návrhu zákona budú poslanci rokovať na záver parlamentnej schôdze, ktorá sa začala 9. mája.

Agentúra SITA požiadalo o stanovisko aj Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Viac k témam: materské školy, minister školstva vedy výskumu a športu SR, Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti
Zdroj: Webnoviny.sk – Malé deti môžu prepadnúť a rodičia dostať pokutu, OĽaNO žiada stiahnuť novelu o povinných škôlkach © SITA Všetky práva vyhradené.