gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 15. mája (WebNoviny.sk) – Poslanci bratislavskej časti Staré Mesto neschválili na mimoriadnom zastupiteľstve návrh magistrátu o parkovacej politike. Viacerým poslancom prekážali chýbajúce dáta v predloženom návrhu, rýchlosť s akou magistrát rieši parkovaciu politiku alebo rozdelenie peňazí z parkovania.

Poslanec Boris Ažaltovič navrhol pozmeňujúce návrhy, aby zastupiteľstvo neschválilo dokumenty k návrhu o parkovaní. Po takmer dvojhodinovej debate nakoniec väčšina poslancov hlasovala za pozmeňujúce návrhy Ažaltoviča a odmietli návrh parkovacej politiky, ktorý vypracoval magistrát.

Chýba im kompetencia a finančná analýza

Poslanci sa na začiatku diskusie zhodli na tom, že podporujú parkovaciu politiku, avšak mnohým z nich chýba v predkladanom návrhu mnoho detailov.

„Chýba nám kompetencia pre mestské časti, aby rezidentské zóny navrhovali mestské časti. Takisto nám chýba finančná analýza, aby sme vedeli na základe akých čísiel prišlo mesto s týmito cenami. Radi by sme videli aj dopadovú štúdiu. Nedostali sme žiadne podklady, len power pointovú prezentáciu,“ uviedol poslanec Ažaltovič.

Poslanec Vladimír Palko označil návrh parkovacej politiky ako paškvil, aký ešte nevidel. „Je to nedomyslené, nedomerané a nemôžem za to zahlasovať ani náhodou,“ dodal Palko.

Dlhý čas na detaily

K pochybnostiam poslancov ohľadom parkovania v Bratislave prehovorila aj viceprimátorka Tatiana Kratochvílová, ktorá taktiež prišla na mimoriadne zasadnutie.

„Nehľadajte prosím žiadny iný záujem v tomto návrhu. Po schválení všeobecne záväzného nariadenia bude ešte dlhý čas na detaily a pripomienkovanie,“ povedala Kratochvílova.

Viceprimátorka ďalej dodala, že návrh nariadenia bude 22. mája vyvesený, aby ho mohla pripomienkovať verejnosť a prerokujú ho mestskí poslanci na júnovom zastupiteľstve.

Nikdy to nebude na sto percent dobré

Podobný názor zdieľal aj poslanec Adam Berka z poslaneckého klubu Team Vallo, ktorý ubezpečoval nespokojných poslancov, že je ešte veľa času na doplnenie všetkých detailov a mnohých diskusií.

„Problémom je práve slimačie tempo a nie kozmická rýchlosť prijatia parkovacej politiky,“ dodal Berka. Matej Vagač z rovnakého poslaneckého klubu nerozumel zásadnej nedôvere časti poslancov voči návrhu magistrátu.

„Nikdy to nebude na 100 percent dobré, lebo veci sa neustále menia. Ale nemôžeme stále odmietať, musíme už parkovanie začať riešiť,“ uviedol Vagač.

Poplatky za autá

Návrh parkovacej politiky, ktorý vypracoval magistrát, ráta s tým, že Bratislavčania by mali zaplatiť za ročné parkovanie minimálne 49 eur. Cena platí pre rezidentov, ktorí majú jedno auto. Pre druhé auto sa poplatok zvýši na 149 eur a pri treťom má byť poplatok 500 eur.

V novom parkovacom pláne počíta bratislavský magistrát okrem poplatkov za autá aj s bezplatným parkovaním v mieste bydliska, 100 hodín parkovania pre návštevy na domácnosť a taktiež s dvojhodinovým parkovaním zadarmo mimo svojej rezidentskej zóny.

V meste by mali platiť štyri tarifné pásma za hodinové parkovanie, v centrálnej časti by sa mali v parkovacích zónach platiť dve eurá za hodinu, v okrajových štvrtiach by malo vyjsť hodinové parkovanie 50 centov. Novú parkovaciu politiku chce magistrát spustiť v roku 2020.

Viac k témam: Bratislava-Staré Mesto, parkovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Parkovaciu politiku v Bratislave neschválili poslanci za Staré Mesto, Palko označil návrh za paškvil © SITA Všetky práva vyhradené.