gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 15. mája (WebNoviny.sk) – Parlament v stredu schválil ďalšiu novelu zákona o štátnych symboloch, ktorou sa vyrieši zákaz hrania alebo spievania hymny iného štátu na verejných podujatiach, ak na podujatí nie je prítomná oficiálna delegácia daného štátu. Novelu, ktorou sa sporné ustanovenie upraví, pripravili poslanci za Most-Híd.

Napätie medzi Maďarmi a Slovákmi

V zákone bude nová veta: „Predchádzajúcou vetou nie je dotknuté právo fyzických a právnických osôb hrať alebo spievať štátnu hymnu iného štátu.“ Zákonodarcovia rozhodovali o tejto ďalšej novele v skrátenom legislatívnom konaní.

Novela zákona o štátnych symboloch SR, ktorú parlament schválil 27. marca, zamedzila hranie alebo spievanie hymny iného štátu na verejných podujatiach, ak na podujatí nie je prítomná oficiálna delegácia daného štátu.

Nezaradený poslanec Zsolt Simon vtedy uviedol, že koalícia tým eskaluje napätie medzi Maďarmi a Slovákmi. Simon sa obával, že Maďarsko prijme recipročné opatrenie, v ktorom zakáže slovenskej menšine v Maďarsku spievať slovenskú štátnu hymnu.

Poslanci NR SR Ondrej Dostál a Martin Klus (SaS) predložili pozmeňujúci návrh, ktorým chceli zo zákona o štátnych symboloch vypustiť úpravu hrania hymny iného štátu. Podľa Dostála nie je dôvod, aby zákon o slovenských štátnych symboloch upravoval hranie alebo spievanie cudzej hymny. Parlament ich návrh nepodporil.

Prezident novelu vetoval

Prezident Andrej Kiska v utorok opätovne nepodpísal novelu zákona o štátnych symboloch, ktorú parlament druhýkrát schválil v piatok 10. mája. Keď poslanci schválili novelu prvý raz – ešte koncom marca, vyvolalo to menší spor v koalícii.

SNS totiž do legislatívy dala ustanovenie, podľa ktorého by sa na Slovensku nemohli spievať cudzie hymny bez prítomnosti oficiálnej delegácie cudzej krajiny. Vášne to vyvolalo najmä medzi maďarskými občanmi. Poslanci NR SR za Most-Híd, ktorí za novelu vtedy zahlasovali, tvrdili, že materiál poriadne nečítali. Neskôr predseda strany Béla Bugár priznal, že im táto kauza uškodila.

Kiska novelu, ktorú schválili v marci, vetoval s tým, že ustanovenia zákona považuje za rozporné s princípom právnej istoty. Kiska poukázal na vágnosť použitých pojmov v súvislosti s právnou úpravou použitia štátneho znaku na športovom odeve reprezentáciou Slovenskej republiky. To môže podľa neho v praxi vytvárať veľký priestor na interpretáciu a spôsobiť tak právnu neistotu.

Následne sa koalícia dohodla, že novelu sa pokúsia bez hlasov Mosta-Híd schváliť opäť, pričom Most-Híd pripraví vlastný legislatívny materiál, ktorým sa sporné ustanovenie o spievaní hymien upraví. V piatok 10. mája poslanci Kiskovo veto prelomili.

Viac k témam: Most-Híd, štátna hymna, zákon o štátnych symboloch
Zdroj: Webnoviny.sk – Poslanci vyriešili hranie cudzích štátnych hymien, novú vetu v zákone navrhol Most-Híd © SITA Všetky práva vyhradené.