gtag('config', 'UA-130501671-1');

POPRAD 16. mája (WebNoviny.sk) – V stredisku v Bachledovej doline plánujú cez víkend vysadiť viac ako päťtisíc stromčekov, pomôcť chcú takýmto spôsobom tamojšej prírode.

Zároveň tam od odpadkov vyčistia aj časť lesa. Do akcie sa zapojí stredisko Bachledka Ski & Sun, Chodník korunami stromov, Pieninský národný park a obyvatelia okolitých obcí.

Stromy sme vysádzali svojpomocne aj v minulosti. Teraz však príroda potrebuje našu pomoc intenzívne, preto musíme spojiť naše sily, aby sme zvládli vysadiť väčšie množstvo sadeníc a vyčistiť od odpadkov čo najväčšiu časť lesa,“ informovala marketingová špecialistka strediska Martina Múdra.

Akcia sa mala uskutočniť pri príležitosti Dňa zeme ešte koncom apríla, pre nepriaznivé počasie ju presunuli na sobotu 18. mája.

Podujatie spustilo vlnu kritiky

Hneď po avíze o podujatí sa na sociálnej sieti Chodníka korunami stromov spustila vlna kritiky na stredisko. Niektorí z komentujúcich ho obvinili z toho, že v oblasti zničilo všetko, čo sa dalo, a pre atrakciu vyrúbali mnoho stromov.

Bolo tam vyrúbaných veľmi málo stromov, asi ani nie desiatka. Chodník bol architektom plánovaný tak, aby sa vyhýbal stromom a bol vedený okolo nich, preto nemá pravidelný tvar. Vyrúbaných bolo niekoľko stromov na mieste pod vyhliadkovou vežou,“ reagovala Múdra pre agentúru SITA.

Podľa jej slov aj reštaurácia, ktorú v stredisku momentálne budujú, umiestnili práve na mieste, kde bola predtým zjazdovka a nie les.

Ani tam sme teda stromy nevyrúbali,“ poznamenala. Ako ďalej vysvetlila, reštaurácia bude navyše celá umiestnená v zemi tak, aby ju v rámci panorámy nebolo vidieť a na jej streche bude vysadená tráva.

Lesy poškodili víchrice aj hmyz

Múdra priznala, že stav lesov Spišskej Magury už dlhší čas nie je ideálny. „Lesy sú poškodené víchricami, ktoré sa územím prehnali už i tento rok. Rovnako tak podkôrnym a drevokazným hmyzom, ktorý poškodil značnú časť stromov,“ uviedla.

Spoločnosť preto vlani začala spolupracovať s Technickou univerzitou vo Zvolene a Pieninským národným parkom.

Navrhli opatrenia na zlepšenie stavu lesa, v rámci ktorých tam budú umiestnené lapače lykožrúta, a to už v týchto dňoch,“ dodala. Minulý rok tiež v tesnej blízkosti chodníka vysadili tritisíc stromčekov.

Investujú aj do osvety turistov

Stredisko má v pláne urobiť z tejto akcie každoročnú tradíciu a vysadiť každý rok tisícky nových stromov. Na vlastné náklady zabezpečí sadenice stromov, lapače hmyzu, materiál na zber odpadkov i občerstvenie pre dobrovoľníkov.

Uvedomujeme si, že prírodu zaťažuje i rastúci turizmus. Návštevníci pohybujúci sa prírodou mimo vyznačených chodníkov sa nesprávajú vždy vzorne. Odpadky nachádzame po celom lese,“ uviedla marketingová špecialistka strediska. Areál preto podľa jej slov investuje aj do osvety turistov.

Už dlhšie sa v stredisku nachádza informačné miesto, v ktorom sa turisti dozvedia, ako dlho sa v prírode rozkladá jednotlivý odpad,“ dodala s tým, že edukačných miest a foriem pribudne. V stredisku vypracovali niekoľko opatrení a krokov, ktorými chcú postupne zlepšovať stav okolitej prírody a prispieť k jej zachovaniu pre ďalšie generácie.

Súčasťou bude aj prednáška

Súčasťou sobotného programu bude i prednáška Pieninského národného parku o ochrane prírody a sprevádzaná vychádzka Chodníkom korunami stromov.

Podujatie bude mať i výchovnú funkciu. Zúčastnia sa na ňom deti základnej školy vo Veľkej Frankovej, Detský domov i iní dobrovoľníci a obyvatelia okolitých obcí.

Viac k témam: chodník korunami stromov, výsadba stromov
Zdroj: Webnoviny.sk – V Bachledovej doline vysadia tisíce stromov, za zničenie lesov vinia aj Chodník korunami stromov © SITA Všetky práva vyhradené.