gtag('config', 'UA-130501671-1');

KÁBUL 17. mája (WebNoviny.sk) – Po chybe pri amerických leteckých útokoch v boji s povstalcami v juhoafganskej provincii Halmand zahynulo 17 afganskych policajtov, informovali v piatok afganskí a americkí vojenskí predstavitelia.

Ako uviedol Attaulláh Afgan, predseda provinčnej rady, k leteckým útokom došlo vo štvrtok večer pri hlavnom meste provincie Laškar Gah počas bojov medzi afganskou políciou a hnutím Taliban. Ďalších 14 policajtov utrpelo pri útokoch zranenia.

Neustále útoky Talibanu

Úmrtia pri nechcenej streľbe do vlastných radov sa počas podpory afganských spojencov zo strany americkej armády stali aj v minulosti, nie sú však časté.

Afganské bezpečnostné sily musia takmer denne odolávať útokom zo strany Talibanu aj napriek tomu, že Spojené štáty sa pokúšajú sprostredkovať mierovú dohodu s týmto hnutím, ktorá by ukončila takmer 18 rokov trvajúcu vojnu.

Na žiadosť Afgancov

Hovorca americkej armády v Afganistane plukovník Dave Butler uviedol, že letecký útok si vyžiadali afganské bezpečnostné jednotky, na ktorých útočili bojovníci Talibanu.

Pred zhodením bômb sa americká armáda spolu so svojimi spojencami na zemi uisťovali, že v oblasti sa nenachádzajú spriatelené jednotky. Afganská koordinačná jednotka hlásila, že v cielenej oblasti sa takéto jednotky nenachádzajú.

„Nanešťastie tomu tak nebolo, čo vyústilo v tragické nešťastie,“ povedal Butler. Pri náletoch zahynuli podľa neho aj bojovníci Talibanu.

Viac civilných obetí

Za posledný rok stúpol počet amerických leteckých útokov v Afganistane, väčšinou na žiadosť Afgancov. Dôvodom je však aj intenzívnejšia kampaň proti militantom z teroristickej skupiny Islamský štát, ktorí väčšinou operujú vo východnej časti Afganistanu.

Vyššia frekvencia amerických leteckých útokov viedla k zvýšeniu počtu civilných obetí. Nedávna správa Organizácie Spojených národov (OSN) uviedla, že za prvé mesiace roka 2019 zabili afganské a americké jednotky viac civilistov ako povstalci.

Viac k témam: Armáda USA, letecký útok
Zdroj: Webnoviny.sk – Pri amerických leteckých útokoch v Afganistane zahynulo sedemnásť miestnych policajtov © SITA Všetky práva vyhradené.