gtag('config', 'UA-130501671-1');

MOSKVA 17. mája (WebNoviny.sk) – Rada Európy (RE) prijala v piatok deklaráciu, ktorou obnovila hlasovacie práva Rusku. Moskva o ne prišla v súvislosti s anexiou ukrajinského Krymu v roku 2014.

Lavrov deklaráciu privítal

Ministri zahraničia 47-člennej organizácie hlasovali v prospech deklarácie a uviedli, že všetci členovia by mali mať právo podieľať sa na činnosti dvoch hlavných orgánov rady „rovnakým spôsobom„.

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov deklaráciu privítal a potvrdil záväzky Ruska voči organizácii vrátane platenia poplatkov. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov novinárom povedal, že Rusko je ochotné spolupracovať s RE len v prípade, že má „rovnaké slovo“ pri všetkých jej rozhodovacích procesoch.

Rusko hrozilo odchodom z Rady Európy

Rusko hrozilo odchodom z RE. Takýto krok by znamenal, že ruskí občania stratia prístup k Európskemu súdu pre ľudské práva (ESĽP) so sídlom v Štrasburgu, na ktorý sa môžu obracať, aby napadli rozhodnutia ruských súdov.

Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZRE) v reakcii na anexiu Krymu zbavilo v apríli 2014 Rusko hlasovacích práv, ako aj práva zúčastňovať sa na monitorovaní volieb vo svete.

Rada Európy je medzinárodná organizácia, ktorej hlavným cieľom je ochrana ľudských práv a posilňovanie pluralitnej demokracie.

Viac k témam: anexia, Európsky súd pre ľudské práva, Krym, Rada Európy
Zdroj: Webnoviny.sk – Rada Európy obnovila Rusku hlasovacie práva, o ktoré prišla pri anexii Krymu © SITA Všetky práva vyhradené.