gtag('config', 'UA-130501671-1');

SOUL 17. mája (WebNoviny.sk) – Po niekoľkých mesiacoch v zajatí v Líbyi oslobodili občana Južnej Kórey a troch Filipíncov. Ich prepustenie sprostredkovali Spojené arabské emiráty (SAE), ktoré spolupracovali so samozvanou Líbyjskou národnou armádou (LNA) generála Chalífa Haftara. V piatok to potvrdili Soul aj Abú Zabí.

Rukojemníkmi boli civilní inžinieri

Ministerstvo zahraničia Spojených arabských emirátov informovalo, že štyroch rukojemníkov zadržiavali v Líbyi nemenované ozbrojené skupiny. Spomínané osoby sa podľa neho dostali na slobodu vďaka „intenzívnemu úsiliu“ zo strany SAE v spolupráci s Haftarovými silami.

Rezort štvoricu identifikoval ako civilných inžinierov, ktorí pracovali v odsoľovacom závode. Z Líbye ich letecky previezli do Abú Zabí a následne do ich domovských krajín.

Podobne sa vyjadrila aj kancelária juhokórejského prezidenta. Prezidentov poradca pre národnú bezpečnosť Čchung I-jong sa počas brífingu, ktorý odvysielala televízia, v mene krajiny poďakoval vláde SAE za jej úsilie.

Ako tiež uviedol, spomínaný 62-ročný občan s priezviskom Džoo bol v zajatí 315 dní. Prvotná zdravotná prehliadka ukázala, že nemal žiadne väčšie problémy. Domov by sa mal vrátiť v sobotu.

Armáda bojuje o Tripolis

Rovnako ako SAE ani Soul neposkytol detaily o tom, kde a ako obete oslobodili a ktoré skupiny ich zadržiavali. Webstránka Al-Marsád, ktorá podporuje Haftara, v piatok informovala, že predtým, ako ich našli jeho sily, si rukojemníkov presúvali zločinecké gangy.

LNA od apríla bojuje s konkurenčnými milíciami, ktoré podporujú medzinárodne uznanú vládu ovládajúcu Tripolis a západ krajiny, o líbyjské hlavné mesto. Haftara podporujú viaceré arabské krajiny vrátane SAE a Egypta.

Viac k témam: Líbyjská národná armáda, rukojemníci, Tripolis
Zdroj: Webnoviny.sk – Štvoricu inžinerov oslobodili zo zajatia v Líbyi, pri záchrane pomohla aj armáda generála Haftara © SITA Všetky práva vyhradené.