gtag('config', 'UA-130501671-1');

FRANKFURT 18. mája (WebNoviny.sk) – Rakúsky kancelár Sebastian Kurz požiadal o predčasné voľby. Stalo sa tak po tom, čo vicekancelár Heinz-Christian Strache rezignoval na svoju funkciu pre video, na ktorom ponúka vládne zákazky údajnej ruskej investorke, a následne sa rozpadla vládna koalícia. Kancelár oznámil, že požiadal prezidenta Alexandra Van der Bellena, aby určil čo najskorší termín nových volieb.

„Po včerajšom videu musím úprimne povedať: čo je veľa, to je veľa. Závažnou časťou tohto (videa) je postoj voči zneužitiu moci, voči narábaniu s peniazmi daňových poplatníkov, voči médiám v tejto krajine,“ vyjadril sa Kurz s tým, že ho na videu tiež urazili.

Menší partner v koalícii

Stracheho krajne pravicová a protiimigračná Slobodná strana Rakúska (FPÖ) je menším partnerom v rakúskej vládnej koalícii, v ktorej je s Kurzovou stredopravou Rakúskou ľudovou stranou (ÖVP).

Kancelár počas sobotňajšej tlačovej konferencie uviedol, že rokoval s ostatnými predstaviteľmi z FPÖ, ale tí neboli ochotní urobiť zmeny, ktoré Kurz považoval za potrebné pre udržanie koalície.

Ako ďalej uviedol, možná koalícia so sociálnymi demokratmi by neumožnila rakúskej vláde vykonávať svoju politiku týkajúcu sa obmedzovania dlhu a daní.

Tajne nakrútené video

Strache rezignoval na svoju funkciu v sobotu, deň po tom, čo nemecký týždenník Der Spiegel a denník Süddeutsche Zeitung zverejnili ukážky zo spomínaného potajme nakrúteného videa, na ktorom je aj ďalší predstaviteľ FPÖ Johann Gudenus. V ňom ponúka vládne zákazky Ruske, ktorá sa s nimi stretla vo vile na španielskom ostrove Ibiza a údajne chcela investovať v Rakúsku veľké sumy peňazí.

Žena na videu sa vyjadrila, že je neter vplyvného ruského oligarchu, ponúkla sa, že odkúpi 50-percentný podiel v rakúskom denníku Kronen Zeitung a zmení jeho redakčnú pozíciu, aby podporoval FPÖ.

Strache uviedol, že výmenou za to, by jej mohli dať verejné zákazky, pričom vysvetlil, že chce „vybudovať mediálne prostredie“ ako maďarský premiér Viktor Orbán. Okrem spomínaných zákaziek vo videu tiež naznačil, že jeho strana získavala finančnú podporu od zámožných darcov cez charitatívne združenie, aby obišla rakúske pravidlá o politických daroch.

Cielený politický útok

Predseda FPÖ v sobotu uviedol, že odstupuje, aby zabránil ďalšiemu poškodeniu vlády. Zároveň povedal, že je „obeťou cieleného politického útoku“, pri ktorom použili nelegálne spôsoby. Ako však dodal, jeho správanie sa na spomínanom videu je „hlúpe, nezodpovedné a chyba“.

Politik sa vyjadril, že bol v stave „zväčšujúcej sa alkoholovej intoxikácie“ a „správal sa ako tínedžer“, pretože sa pokúšal „zaujať atraktívnu hostiteľku“. So ženou sa podľa jeho slov už nekontaktoval a ona neprispela jeho strane.

Právny hovorca opozičnej Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ) Hannes Jarolim uviedol, že požiadal prokuratúru, aby záležitosť okolo Stracheho prešetrila, informovala tlačová agentúra APA.

Jarolim údajne povedal, že vyhlásenia vo videu by mohli predstavovať priestupky alebo pokusy o priestupky, ako sú zneužitie úradu, úplatkárstvo a pranie špinavých peňazí. Informácie pochádzajú z agentúry AP, webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Viac k témam: predčasné voľby
Zdroj: Webnoviny.sk – Kancelár Kurz po škandále a rezignácii Strachea žiada o predčasné voľby v Rakúsku © SITA Všetky práva vyhradené.