gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 18. mája (WebNoviny.sk) – Súčasný systém aktívnych vojenských záloh nie je funkčný, Slovensko navyše potrebuje tisíce záložníkov, nie desiatky.

Uviedol to pre agentúru SITA bezpečnostný analytik a tieňový minister obrany hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Jaroslav Naď. Podľa jeho slov môže byť pre Slovensko vzorom susedná Česká republika.

Cvičí sa asi stovka

V súčasnosti podľa dostupných údajov z rezortu obrany cvičí približne sto ľudí v rámci aktívnych záloh. Rezort plánuje cvičenia aj v roku 2020, pričom potencionálni záujemcovia sa môžu prihlásiť do polovice septembra tohto roka.

„Projekt aktívnych záloh je mimoriadne dôležitý a počítalo sa s ním už v procese profesionalizácie Ozbrojených síl SR, keď sa rušila povinná základná vojenská služba. Žiaľ, napriek politickým deklaráciám sa súčasnej vláde nepodarilo nastaviť funkčný systém. Slovenská republika totiž potrebuje tisíce ľudí v aktívnych zálohách, nie desiatky,“ povedal pre agentúru Naď. Podľa jeho názoru má Slovensko dobrý príklad u našich susedov.

Potrebujeme zmeniť systém

„Výborný príklad, ako sa to dá urobiť, je v Českej republike. Potrebujeme komplexne zmeniť relevantnú legislatívu a zmeniť systém aktívnych záloh tak, aby na jednej strane napĺňal potreby Ozrojených síl SR najmä v oblasti domáceho krízového manažmentu, a na druhej, aby bol aj motivujúci pre potencionálnych záujemcov,“ dodal.

Vojakovi v aktívnej zálohe patrí v zmysle zákona motivačný príspevok 600 eur ročne po splnení predpokladu, že absolvuje aspoň 75 percent doby pravidelného cvičenia a tiež pomerná časť hodnostného platu za čas cvičenia.

Viac k témam: Armáda SR, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, výcvik aktívnych záloh
Zdroj: Webnoviny.sk – Systém aktívnych vojenských záloh nie je funkčný, tvrdí bezpečnostný analytik © SITA Všetky práva vyhradené.