gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 21. mája (WebNoviny.sk) – Vzhľadom na predchádzajúce výdatné zrážky, vysokú nasýtenosť povodia a ďalšie predpovedané zrážky treba počítať s výraznými vzostupmi vodných hladín na celom slovenskom úseku Dunaja.

Prvý stupeň povodňovej aktivity

Agentúru SITA o tom informoval hovorca Slovenského hydrometeorologického ústavu Ivan Garčár. Kulminácie, čiže dosiahnutie vrcholnej hladiny, v hornej časti slovenského úseku Dunaja meteorológovia očakávajú predbežne vo štvrtok v dopoludňajších hodinách.

V Bratislave, špeciálne v Devínskej Novej Vsi, je pritom podľa nich potrebné počítať s možnými záplavami na úrovni prvého stupňa povodňovej aktivity. „Kulminácie v dolnej časti slovenského úseku Dunaja v staniciach Medveďov, Komárno a Štúrovo predpokladáme v priebehu piatka,“ povedal Garčár.

Vzostup na rieke Morava

Vysoká hladina Dunaja na úrovni Devína sa podľa meteorológov prejaví aj na rieke Morava. „Výrazný vzostup očakávame aj v povodí Moravy a Myjavy s kulmináciou v Moravskom Svätom Jáne predbežne v piatok vo večerných hodinách,“ uviedol Garčár.

Situácia je podľa meteorológov dôsledkom intenzívnych dažďov, ktoré spôsobili výrazné vzostupy vodných hladín na prítokoch Dunaja, ako sú Isar, Inn a Traun.

Viac k témam: Dunaj, hladina Dunaja, SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav
Zdroj: Webnoviny.sk – Hladiny riek môžu po výdatných dažďoch stúpnuť, meteorológovia upozorňujú aj na povodne © SITA Všetky práva vyhradené.