gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 21. mája (WebNoviny.sk) – Spoločnosť HEDIN, a. s., Bratislava v pondelok 20. mája uzatvorila zmluvu na predaj celého menšinového podielu akcií (49 %) firmy Infra Services, a. s., ktoré mala vo svojom vlastníctve, spoločnosti Grafobal Group development, a. s.

Akcie spolu s akcionárskymi právami nadobudol kupujúci v ten istý deň 20. mája. Bratislavská vodárenská spoločnosť, a. s. (BVS) má v Infra Services podiel 51 %, majiteľom skupiny Grafobal je veľkopodnikateľ Ivan Kmotrík.

„Podrobnosti predaja nie sme oprávnení komentovať z dôvodov povinnosti ochrany obchodného tajomstva. Môžeme však uviesť, že predaju predchádzali intenzívne rokovania s viacerými záujemcami,“ informovala v utorok agentúru SITA predsedníčka predstavenstva spoločnosti HEDIN Alžbeta Calpaš Mordinová.

O akcie mali záujem aj iné firmy

Predaj odsúhlasil akcionár spoločnosti Peter Ďurček, ktorý je tiež štátnym tajomníkom na Ministerstve dopravy a výstavby SR za SNS. „Pán Ďurček plánoval predaj tohto menšinového podielu už dlhšiu dobu, preto mu predchádzala konsolidácia vlastníckych pomerov spoločnosti HEDIN,“ uviedla Calpaš Mordinová.

Tento predaj je podľa spoločnosti HEDIN vyústením jej dlhodobého zámeru predať akcie, ktoré nadobudla v roku 2012. Spoločnosť viedla rokovania aj s viacerými medzinárodnými hráčmi v oblasti infraštruktúr.

Vypovedal o privatizácii vodární

Podľa medializovaných informácií sa Ivan Kmotrík priznal, že spoluvlastní dcérsku firmu bratislavských vodární – Infra Services. Kmotríkova firma Grafobal Group development bola do zoznamu akcionárov Infra Services zapísaná iba v pondelok popoludní.

V utorok o 10:00 sa na Okresnom súde Žilina začalo pojednávanie, na ktoré bol Kmotrík predvolaný, aby vypovedal o privatizácii bratislavských vodární v rokoch 2011 a 2012.

„Súd totiž spravuje protischránkový register a preto vyšetruje, kto je skutočným vlastníkom Infra Services. Kmotrík zatiaľ v protischránkovom registri nie je zapísaný ako konečný vlastník vodárenskej firmy,“ uviedol denník.

Investície do modernizácie

Získanie 49-percentného podielu v Infra Services potvrdila aj spoločnosť Grafobal Group development, patriaca do skupiny Grafobal Group. Hodnotu transakcie nezverejnila.

Prioritou nového investora je stabilizácia manažmentu spoločnosti a investície do modernizácie a rozširovania vodovodov a kanalizácie. Grafobal Group sa intenzívne zaujímal o možnosť kúpy týchto akcií.

„Nikdy som sa netajil svojím záujmom investovať do bratislavskej vody, ale do tohto momentu neboli tieto akcie na predaj,“ povedal predseda predstavenstva a majiteľ Grafobal Group Ivan Kmotrík. Dodal, že rokovania o kúpe akcií trvali niekoľko týždňov.

Trpia investičným dlhom

Nový investor je pripravený rokovať s vedením Bratislavy a BVS o vzájomných obchodných vzťahoch s cieľom poskytnúť obyvateľom západného Slovenska čo najkvalitnejší servis vodovodov a kanalizácie.

Bratislavské vodárne totiž trpia dlhodobo investičným dlhom, čo bolo jedným z dôvodov Grafobalu Group pre túto akvizíciu. Menšinový majiteľ Infra Services, dcérskej firmy BVS, sa chce podieľať na modernizácii a rozširovaní bratislavských vodární.
„Súčasný stav kanalizácie a vodovodov v Bratislave a jej okolí nie je vyhovujúci, pretože investície do ich modernizácie a rozširovanie boli mizivé. Každý z nás vie o haváriách spôsobených starými potrubiami, ktoré je treba nutne vymeniť a rozšíriť. Zároveň ponúkame vysoko odborný manažment so skúsenosťami v oblasti infraštruktúry,“ dodal Kmotrík.

Viac k témam: a.s., BVS Bratislavská vodárenská spoločnosť, Grafobal Group development, Infra Services
Zdroj: Webnoviny.sk – Podnikateľ Kmotrík sa priznal, že kúpil menšinový podiel v dcérskej firme bratislavských vodární © SITA Všetky práva vyhradené.