gtag('config', 'UA-130501671-1');

MOSKVA 21. mája (WebNoviny.sk) – Najvyšší ruský predstaviteľ bezpečnosti vyjadril v utorok znepokojenie nad prítomnosťou islamských extrémistov na severnej hranici Afganistanu.

Bortnikov vyzval na prísnejšiu kontrolu hraníc

Alexander Bortnikov, riaditeľ hlavnej ruskej tajnej služby FSB, na návšteve Tadžikistanu uviedol, že približne päťtisíc bojovníkov teroristickej organizácie Islamský štát (IS) sa sústreďuje v oblastiach susediacich s bývalými sovietskymi republikami v Strednej Ázii.

Väčšina z nich podľa neho bojovala spolu s IS v Sýrii. Aby sa zamedzilo ich presunu, Bortnikov vyzval na prísnejšiu kontrolu hraníc, informovali ruské tlačové agentúry.

Sľúbili vernosť Islamskému štátu

Členovia IS sa v Afganistane objavili v roku 2014. Územie, kde sa nachádzajú, nazývajú historickým názvom Chorasán. Ide o oblasť presahujúcu do Afganistanu, Iránu a štátov Strednej Ázie.

Sľúbili vernosť Islamskému štátu v Iraku a Sýrii, pozostávajú však prevažne z nespokojných bývalých príslušníkov Talibanu a iných povstalcov z Južnej a Strednej Ázie.

Viac k témam: ruská tajná služba, Rusko, teroristická organizácia Islamský štát (IS)
Zdroj: Webnoviny.sk – Riaditeľ „tajných“ z FSB je znepokojený bojovníkmi Islamského štátu na hraniciach Afganistanu © SITA Všetky práva vyhradené.