gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 21. mája (WebNoviny.sk) – Na Slovensku ku koncu apríla tohto roka pracovalo 71,8 tisíca cudzincov. V porovnaní s aprílom minulého roka počet občanov iných krajín pracujúcich na Slovensku stúpol o 18,2 tisíca, medzimesačne ide o nárast o tisíc cudzincov.

Oficiálni zamestnanci

Z krajín mimo Európskej únie u nás pracovalo 37,5 tisíca osôb a z členských štátov Európskej únie pochádzalo 34,3 tisíca pracovníkov.

„Niet krajiny Európskej únie, ktorá by nemala nejaký počet riadnych, oficiálnych zamestnancov na území Slovenska,“ povedal na pondelkovej tlačovej besede minister práce a sociálnych vecí Ján Richter.

Upozornil na to, že od začiatku tohto roka ubúda počet Srbov pracujúcich na Slovensku. Ku koncu apríla ich bolo 13,1 tisíca, čo bolo podľa Richtera medziročne viac len o 700. „Rapídne však pribúda Ukrajincov, za minulý rok ich pribudlo 10 tisíc,“ povedal.

Skladba cudzincov sa mení

Ukrajinci tak tvoria najpočetnejšiu skupinu cudzincov pracujúcich u nás, keď ich ku koncu minulého mesiaca bolo vyše 16 tisíc. Podľa ministra práce sa tak mení skladba cudzincov pracujúcich na Slovensku z hľadiska národnostného zloženia.

„To nie je na škodu veci, lebo kultúrne aj historicky Ukrajinci od Slovákov nemajú ďaleko,“ tvrdí šéf rezortu práce a sociálnych vecí.

Druhou najpočetnejšou skupinou občanov z krajín mimo EÚ boli v apríli Vietnamci s počtom vyše tisíc pracovníkov. V rámci krajín EÚ viedli Rumuni, ktorých u nás pracovalo 10,1 tisíca, nasledovali Česi s takmer 6,1 tisíc pracovníkmi a na treťom mieste boli Maďari, ktorých za prácou na Slovensko prišlo 5,5 tisíc.

Viac k témam: minister práce sociálnych vecí a rodiny SR, zamestnanosť na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk – Stúpol počet cudzincov pracujúcich na Slovensku, najväčšiu skupinu tvoria Ukrajinci a Rumuni © SITA Všetky práva vyhradené.